Kolejne czeskie pociągi ruszą do Polski

opublikowano: 11-11-2019, 00:31

RegioJet idzie w ślady Leo Express, czyli innego przewoźnika kolejowego z Czech i chce w przyszłym roku uruchomić pierwsze połączenia z naszym krajem.

- Chętnie ruszyłbym w przyszłym roku do Polski. Polska to genialny kraj, dlatego, że to kraj duży. Przewozy kolejowe będą się tam szybko rozwijać. Są tam też wysokie ceny przejazdów, prawie takie jak w Niemczech – mówi w rozmowie z portalem seznam.cz Radim Jančura, właściciel firm przewozowych RegioJet oraz Student Agency.

Przypomina, że konkurent, czyli Leo Express już tam jeździ z Pragi do Krakowa. Takie połączenie przewoźnik uruchomił 20 lipca zeszłego roku. 

RegioJet zaczął już zdobywać międzynarodowe doświadczenie w przejazdach kolejowych. Jego pociągi kursują na razie na Słowacji. W przyszłym roku miałyby ruszyć z Czech przez Wiedeń do Budapesztu oraz na Ukrainę. Mają tam jeździć nocne pociągi z wagonami sypialnymi. Firma planuje, że w każdym znajdzie się 400-600 miejsc leżących.

- Postawiliśmy ruszyć do krajów leżących niedaleko, ponieważ nasze pociąg musi wyjeżdżać z Pragi i do Pragi wracać. Ale gdy już odniesiemy tam sukces, a nasza marka będzie na tych rynkach dobrze znana i ceniona, będziemy mogli ruszyć dalej – zapowiada Radim Jančura.

Menedżer wyjaśnia, że planuje ekspansję m.in. w związku z decyzjami Brukseli, która postanowiła, że cała Europa stanie się obszarem konkurencji w przewozach. Nowe rozwiązania miałyby zacząć obowiązywać za pięć lat. W opinii właściciela RegioJet to szansa dla wszystkich przewoźników, a ci czescy mają duże szanse na sukces, ponieważ mają konkurencyjne ceny. Wyjaśnia, że w Niemczech czy we Francji bilety są trzy, pięć razy droższe, niż w Czechach chociaż koszty operacyjne są bardzo podobne.

RegioJet powstał 10 lat temu, jako szynowa odnoga autokarowego przewoźnika Student Agency (świadczy przewozy m.in. do Polski). Siedziba obu firm mieści się w Brnie, a ich założycielem jest 47-letni dziś czeski przedsiębiorca Radim Jančura. RegioJet to także pierwsza prywatna firma w Czechach, która rozpoczęła przewozy pociągami kategorii InterCity.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy