Kolejne dni bez zmian cen paliw na stacjach

ISBNews
opublikowano: 29-05-2015, 12:13

Ze względu na wyhamowanie tempa wzrostu cen hurtowych, kolejne dni nie powinny przynieść większych zmian średniego poziomu cen paliw na stacjach, wynika z komentarza rynkowego analityków Biura Maklerskiego Reflex.

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Średni poziom cen benzyny Pb95 na krajowych stacjach wzrósł w ubiegłym tygodniu o 10 gr/l do poziomu 4,87 PLN/l. Podobną skalę podwyżek obserwowaliśmy w przypadku oleju napędowego za litr którego płacimy obecnie średnio 4,76 PLN/l. Z kolei 3 gr/l do 1,93 PLN/l potaniał autogaz.

Wzrost cen paliw to przede wszystkim efekt lekkiej poprawy poziomu marż detalicznych i wzrostu cen hurtowych w reakcji na ostatnią falę ponownego umocnienia dolara i osłabienia złotówki .

Obecnie zarówno benzyna jak i olej napędowy są najdroższe od początku grudnia ubiegłego roku. Ze względu na wyhamowanie tempa wzrostu cen hurtowych, kolejne dni nie powinny jednak przynieść większych zmian średniego poziomu cen. W dalszym ciągu jednak benzyna, olej napędowy i autogaz są około 50 gr/l tańsze niż przed rokiem. Różnica średnich cen benzyny i autogazu osiągnęła w tej chwili bardzo wysoki poziom 2,93 PLN/l, tak więc LPG jest blisko 60% tańszy niż benzyna Pb95.

Umocnienie dolara znalazło również swój wyraz w korekcie cen ropy naftowej. Ceny ropy Brent spadły w mijającym tygodniu  z poziomu 66 USD/bbl w rejon 61 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztuje już 63 USD/bbl.

Uwaga rynku ropy naftowej będzie powoli przesuwać się w stronę przyszłotygodniowego spotkania OPEC. Trudno jednak oczekiwać zaskakujących zmian ze strony polityki OPEC, tym bardziej, że niejasny jest nadal wynik porozumienia nuklearnego z Iranem. „Papierowe" limity produkcji najprawdopodobniej pozostaną bez zmian.

Tymczasem Departament Energii  USA w odróżnieniu od Amerykańskiego Instytutu Naftowego poinformował o spadku rezerw ropy w USA w minionym tygodniu o 2,8 mln bbl do 479, 4 mln bbl. Nie zmienia to jednak faktu, że stan rezerw ropy w USA jest nadal najwyższy od lat 30-tych XX wieku. Z kolei o 3,3 mln bbl do 220,7 mln bbl spadły zapasy benzyn. W dalszym ciągu są one blisko 9 mln bbl wyższe niż przed rokiem.

Spadek rezerw benzyn w minionym tygodniu wynikał w dużej mierze ze znacznego wzrostu popytu na to paliwo. W czwartym tygodniu maja średni poziom konsumpcji benzyn na amerykańskim rynku wyniósł 9,73 mln bbl/d, co oznacza wzrost w skali tygodnia o ponad 5%. Dodatkowo jest to wartość bliska historycznym rekordom konsumpcji benzyn w USA z sierpnia 2007 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane