Kolejne hotele zmieniają właściciela

opublikowano: 22-01-2018, 22:00

Union Investment przejmuje od spółki UBM dwa hotele w Polsce. Wartość transakcji to prawie 80 mln EUR.

W 2017 r. na rynku hotelowym w Polsce inwestorzy ulokowali ponad 350 mln EUR. Ciekawie dla sektora zaczął się także ten rok. Fundusz Union Investment poinformował właśnie o zakupie dwóch hoteli sieci Holiday Inn. Sprzedającym jest notowana na wiedeńskiej giełdzie spółka UBM.

PEREŁKA PRZY NABRZEŻU: Hotel Holiday Inn Gdańsk City Centre powstaje na cyplu historycznej Wyspy Spichrzów. Ceglano-aluminiowa fasada budynku będzie widoczna z oddali.
Fot. ARC

Świetne miejsca

Pierwszy ze zbywanych przez nią obiektów powstaje na gdańskiej Wyspie Spichrzów. Oprócz 240 pokoi zaoferuje pięć sal konferencyjnych o łącznej powierzchni 480 mkw. i parking podziemny z 44 miejscami. Budynek będzie się starał o złoty certyfikat LEED. Podpisanie końcowej umowy wraz z przekazaniem praw zaplanowano na połowę 2019 r. Wartość transakcji to około 38 mln EUR. Do końca stycznia tego roku Union Investment sfinalizuje także przejęcie 256-pokojowego hotelu Holiday Inn przy ulicy Twardej w centrum Warszawy. Umowę przedwstępną określającą warunki zakupu zawarto pod koniec 2015 r. Wartość kontraktu opiewa na 41 mln EUR. Holiday Inn Warsaw City Centre otwarto w grudniu 2017 r. Poza rozwiniętym zapleczem konferencyjnym w budynku znajdują się m.in. studio fitness, całodobowa restauracja i bar. Obiekt wkrótce otrzyma złoty certyfikat LEED.

— Hotele Holiday Inn w Warszawie i Gdańsku znajdują się w świetnych miejscach, atrakcyjnych zarówno dla turystów, jak też osób podróżujących w celach biznesowych. Jesteśmy również przekonani o nieprzeciętnie wysokiej jakości tych budynków. W portfolio funduszy z naszej grupy znajdują się już trzy obiekty tego typu w Polsce — dwa hotele Radisson Blu w Krakowie i Wrocławiu oraz Hampton by Hilton w Warszawie. Ich łączna wartość to ponad 105 mln EUR — mówi Fabian Hellbusch, dyrektor ds. komunikacji Union Investment Real Estate, zapewniając, że fundusz dostrzega wielki potencjał w polskim rynku hotelowym.

— W miastach ważnych dla turystyki i biznesu, jak np. Warszawa, wciąż istnieje niedobór nowoczesnych obiektów noclegowych. Także Gdańsk, Kraków i Wrocław przyciągają coraz więcej turystów, a prognozy na następne lata są bardzo pozytywne. Jednak, podobnie jak w przypadku centrów handlowych lub biur, to, czy inwestycja będzie interesująca dla Union Investment, zależy od położenia, konceptu hotelu i jakości budynku — przyznaje Fabian Hellbusch.

Rosnące wskaźniki

Według danych firmy Cushman & Wakefield, w 2017 r. na rynku hotelowym w Polsce zawarto 16 transakcji.

— Do najważniejszych należy sprzedaż sześciu hoteli z portfolio spółki Warimpex, sprzedaż hotelu Radisson Blu w Warszawie oraz Sheraton Kraków. Przewidujemy, że dobrewyniki branży hotelarskiej, która zapewnia wysokie przychody, będą zachęcać międzynarodowych i lokalnych graczy do większej aktywności na rynku hotelowym — uważa Maria Zielińska z firmy Cushman & Wakefield. Podobne obserwacje ma Aleksandra Burkot, konsultant z działu badań rynku firmy Knight Frank.

— Poprawa jakości usług hotelowych, rosnąca liczba korzystających z nich turystów indywidualnych i gości biznesowych, a także wzrost wskaźników cen osiąganych za pokój i wzrost wskaźników obłożenia pokoi hotelowych w Polsce to główne czynniki, które skłaniają inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do lokowania kapitału w tym segmencie — twierdzi Aleksandra Burkot.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane