Kolejne wersje są wydawane regularnie

Marcin Złoch
12-10-2005, 00:00

Każda zmiana przepisów oznacza konieczność zaktualizowania używanych w firmie aplikacji. Średnio co roku.

Oprogramowanie wykorzystywane w firmach musi funkcjonować w zgodzie z obowiązującym prawem. Dlatego nieodłączne staje się tworzenie przez producentów kolejnych wersji aplikacji. Szczególnie ważne było to w ubiegłym roku ze względu na istotne zmiany związane z wejściem Polski do UE — pojawiła się potrzeba uaktualnień dostosowujących oprogramowanie do nowych przepisów prawnych.

Niezbędne aktualizacje

Zdaniem Tomasza Sokołowskiego, dyrektora marketingu i sprzedaży spółki Insert, możliwość aktualizacji jest ważna dla klientów w momencie zakupu. Według niego każdy klient, decydując się na wybór programu, chce mieć pewność, że będzie on aktualny i zgodny z obowiązującymi przepisami prawnymi. W przeciwnym razie może się okazać, że w chwili wprowadzenia nowych rozwiązań w prawie, program, który zakupił, okaże się bezużyteczny.

— Aktualizacje są nieodłącznym elementem oprogramowania. Z punktu widzenia klientów są one bardzo ważne, ponieważ gwarantują bezpieczeństwo i ciągłość pracy w zakupionym systemie. Informacje o aktualizacjach powinny być jasne i czytelne, ponieważ wiele firm uwzględnia je w rocznych budżetach na IT i takie dane są dla nich niezbędne. Istotna jest też gwarancja, że firma, od której nabyto program, odpowiednio szybko i skutecznie zareaguje na wszelkie zmiany, szybko przygotuje aktualizacje i sprawnie je wprowadzi — przekonuje Ryszard Faszyński, kierownik zespołu zarządzania produktami w Sage Symfonia.

— Zasady i koszty aktualizacji programów są jedną z podstawowych i najważniejszych informacji, jakie chcą uzyskać klienci przed zakupem programu. Zdają oni sobie sprawę z często zmieniających się przepisów prawnych i chcą mieć pewność, że posiadane przez nich oprogramowanie będzie na bieżąco aktualizowane o pojawiające się przepisy. Jednocześnie pytają o dokładne koszty, jakie będą ponosić na utrzymanie i aktualizację posiadanego sytemu w przyszłości — potwierdza Wojciech Frysztak, prezes spółki Wa-Pro.

Modele poprawek

Są różne modele aktualizowania oprogramowania biznesowego. Ryszard Faszyński informuje, że większość programów aktualizowana jest raz w roku, ale w przypadku wyjątkowej kreatywności ustawodawcy — nawet częściej. Specjaliści producenta na bieżąco śledzą prawo i wprowadzają zmiany do programów.

Każdą aktualizację można ściągnąć ze strony internetowej lub zamówić na płycie CD w dziale sprzedaży lub u jednego z naszych dilerów. Nie ma potrzeby kupowania nowych aplikacji — wyjaśnia Wojciech Frysztak.

Nic za darmo

— Przygotowujemy dwa rodzaje uaktualnień: bezpłatne tzw. patch — wprowadzające drobne usprawnienia i mniej znaczące nowe funkcjonalności, oraz płatne — wprowadzające nowe, znaczące rozbudowy funkcjonalności oraz te, w których istnieje narzucona przez przepisy prawne konieczność przebudowy części funkcjonalności. Są one niezbędne dla zapewnienia ciągłości pracy i zgodności z przepisami — informuje Ryszard Faszyński.

Użytkownicy aplikacji Insertu są informowani o ukazaniu się nowej wersji programu.

— Przygotowaliśmy abonament na aktualizacje. Gwarantuje on roczną wysyłkę wszystkich uaktualnień do posiadanego programu. Jest to oferta korzystniejsza od kupowania pojedynczych uaktualnień, pozwala zaoszczędzić także na opłatach pocztowych, pobieranych każdorazowo w przypadku nabywania pojedynczych ulepszeń — informuje Tomasz Sokołowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Kolejne wersje są wydawane regularnie