Kolejni zdalni członkowie GPW

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 2005-04-20 16:44

Szwedzki Fischer Partners Fondkomission AB oraz Concorde Securities Ltd. z Węgier zostali kolejnymi, po niemieckim Dresdner Bank AG, zdalnymi członkami Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Giełdy w środę, 20 kwietnia br.

Szwedzki Fischer Partners Fondkomission AB oraz Concorde Securities Ltd. z Węgier zostali kolejnymi, po niemieckim Dresdner Bank AG, zdalnymi członkami Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Giełdy w środę, 20 kwietnia br. Zdalne członkostwo to dla zagranicznych brokerów możliwość bezpośredniego dostępu do systemu GPW bez konieczności fizycznej obecności w Polsce lub korzystania z lokalnych pośredników.

Fischer Partners Fondkomission AB jest czołowym elektronicznym brokerem operującym w rejonie nordyckim. Firma działa od 1984 roku. Obsługuje głównie szwedzkich i zagranicznych klientów instytucjonalnych oraz szwedzkich aktywnych klientów indywidualnych. W pierwszych trzech kwartałach 2004 Fischer Partners Fondkomission AB uzyskał następujące udziały w obrocie akcjami na wybranych rynkach:

Sztokholm: 8,17% (trzeci największy udział w rynku)

Helsinki: 5,31 % (czwarty największy udział w rynku)

Kopenhaga: 3,75% (ósmy największy udział w rynku)

We wszystkich przypadkach nastąpił wzrost udziału w rynku w porównaniu z 2003 rokiem.

Z kolei Concorde Securities Ltd. powstał na początku 1993 roku i jest jednym z największych brokerów na Węgrzech. W pierwszym półroczu 2004 r. Concorde był na trzecim miejscu pod względem udziału w obrotach akcjami na budapeszteńskim parkiecie (ponad 396 mld HUF). Concorde jest również członkiem giełdy we Frankfurcie.

W skład Grupy Concorde wchodzą: Concorde Securities, Concorde Corporate Finance i Concorde Asset Management.

Założycielem i prezesem Concorde Securities Ltd. jest Gyorgy Jasity, który w latach 2002-2004 był prezesem giełdy w Budapeszcie.

Zdalne członkostwo to nowa jakość na polskim rynku kapitałowym. Na największych giełdach Europy (Londyn, Euronext i Deutsche Boerse) zdalni członkowie stanowią obecnie średnio około 1/3 ogólnej liczby członków. Giełdy w Budapeszcie i Pradze nie mają żadnych zdalnych członków.

Umożliwienie zdalnego członkostwa przez GPW to kolejny etap w rozwoju polskiego rynku kapitałowego. W perspektywie zdalne członkostwo powinno przyczynić się do zwiększenia płynności rynku, dalszego rozwoju jego infrastruktury technicznej oraz ułatwić Giełdzie dalsze pozyskiwanie zagranicznych inwestorów i emitentów.