Kolejny chiński deweloper ma problem ze spłatą długów

opublikowano: 05-11-2021, 06:49

Chiński deweloper Kaisa Group nie spłacił w terminie długów. Tłumaczy to bezprecedensowo trudną sytuacją finansową wynikającą z sytuacji na rynku nieruchomości, informuje BBC.

Notowania Kaisa Group oraz jego trzech spółek zależnych zostały zawieszone w piątek na giełdzie w Hongkongu. Już w czwartek akcje dewelopera taniały o 15 proc. i były rekordowo tanie. Przecenę spowodowało ogłoszenie przez spółkę napiętej sytuacji finansowej wynikającej z aktualnych warunków na rynku nieruchomości oraz obniżenia ocen przez agencje ratingowe, co utrudniło pozyskanie nowego kapitału.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

BBC przypomina, że choć doniesienia w ostatnim czasie zdominowały kłopoty Evergrande, to z problemami boryka się wielu chińskich deweloperów. Analitycy japońskiego banku Nomura szacują ich łączne zadłużenie na ponad 5 bln USD, czyli prawie tyle ile wynosi PKB Japonii. W ostatnich miesiącach problem ze spłatą długów w terminie miały m.in. Fantasia, Sinic i China Properties Group, a Kaisa jest ostatnim przykładem.

W sobotę jedna ze spółek Evergrande ma spłacić 82,5 mln USD odsetek od obligacji, a w przyszłą środę kończy się 30-dniowy okres, w którym drugi chiński deweloper ma spłacić inny wielomilionowy dług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, BBC

Polecane