Kolejny chiński deweloper opóźnia spłatę zobowiązań

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg, WSJ
opublikowano: 11-10-2021, 07:50

Koncern Modern Land (China) zwrócił się do inwestorów z prośbą o przesunięcie terminu spłaty zobowiązań. W grę wchodzi kwota 250 mln USD wynikająca z wyemitowanych obligacji, których termin zapadalności upływa w październiku.

fot. Qilai Shen/Bloomberg

W celu uniknięcia większych zawirowań finansowych, zarówno prezes, jak i dyrektor generalny koncernu zamierzają w formie pożyczki wesprzeć firmę kwotą o równowartości 124 mln USD.

W tym roku cena akcji Modern Land spadła już o 40 proc. zaś sprzedane przez spółkę obligacje dolarowe o terminie zapadalności w marcu 2024 r. zniżkowały do 24 centów za dolara w miniony piątek (8.10) wobec 72 centów pod koniec września.

W poniedziałek Modern Land poinformowała, że chce opóźnić o trzy miesiące spłatę obligacji o wartości 250 mln USD i oprocentowaniu 12,85 proc. należnych 25 października. Deweloper zadeklarował przy tym, że w pierwotnym terminie zamierza odkupić 35 proc. obligacji.

Modern Land to kolejny po Evergrande i Fantasia Holdings, przedstawiciel chińskiego sektora nieruchomości, który zgłasza problemy z płynnością finansową. W ostatnich tygodniach sprawa sięgającego ponad 300 mld USD zadłużenia Evergrande, co stanowi około 2 proc. PKB Państwa Środka, wstrząsnęła rynkami, budząc obawy o wybuch globalnego kryzysu w efekcie domina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane