Kolejny dzień wzrostów za oceanem

Jakub Ozdowski
28-08-2008, 16:10

Do godz. 14.30. zachowanie kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy nie zapowiadało wzrostów indeksów bazowych. Dopiero dużo lepsze od oczekiwanych dane o PKB zmieniły bieg wydarzeń. Pomogła również mniejsza liczba bezrobotnych.

PKB USA wzrósł w II kwartale o 3,3 proc. Ekonomiści prognozowali, że wzrost wyniesie 2,7 proc. To kolejne przybliżenie szacunku wzrostu PKB w II kwartale. Według pierwszego obliczenia, tempo wzrostu gospodarczego wynosiło 1,9 proc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła o 10 tys., czyli 2,3 proc., do 425 tys. osób - poinformował w czwartek Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 425 tys. wobec 432 tys. poprzednio przed korektą. Średnia czterotygodniowa spadła do 440 250 z 446 250. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wzrosła o 64 tys., czyli 1,9 proc., i wyniosła 3,423 mln w tygodniu zakończonym 16 sierpnia - podał Departament Pracy. Analitycy spodziewali się 3,390 mln osób. 

Drożejąca ropa sieje postrach na rynkach kapitałowych. Wszystko za sprawą wiejącego z ogromną prędkością huraganu Gustav, który może mieć równie niszczącą siłę co dewastująca Nowy Orlean Katrina. Za trzy dni mija rocznica jej uderzenia w wybrzeże USA. Kurs surowca skoczył powyżej 119 USD za baryłkę i ciągle rośnie. Końca zagrożeń nie widać. Na Atlantyku formuje się już nowy huragan, który wciąż przybiera na sile.

Kolejny dzień mocny jest sektor finansowy oraz telekomunikacyjny. DJIA prowadzą Citigroup, AIG oraz AT&TZ. Wraz z zatrzymaniem wydobycia ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej spadają kursy gigantów paliwowych. Podaż dominuje również wśród producentów samochodów oraz linii lotniczych. Na amerykańskim rynku najchętniej handluje się akcjami Freddie Mac, które zyskują ponad 10 proc.

O godz. 15:55. S&P 500 notuje wzrost o 0,55 proc. Najlepiej radzi sobie DJIA, który zwyżkuje o 0,64 proc. Dzisiejszy peleton zamyka Nasdaq, z 0,44-proc. zyskiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kolejny dzień wzrostów za oceanem