Kolejny podatek VAT dobije branżę

Dorota Kaczyńska
04-12-2001, 00:00

Wprowadzenie 22-proc. VAT na usługi pośredników spowoduje podniesienie kosztów transakcji na rynku wtórnym. Konsekwencją będzie powiększenie szarej strefy oraz upadek mniejszych biur.

Prawdopodobnie od nowego roku do dotychczasowej prowizji, pobieranej przez pośredników, trzeba będzie doliczyć 22 proc. podatku VAT. Obecnie obowiązuje rozporządzenie ministra finansów do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 1993 r. wydane w 1997 r., które zwolniło z VAT prowizje od umów pośrednictwa. Kolejne zmiany wprowadzone do ustawy m.in. przywrócenia zawieszonego VAT od usług pośredników.

Zdaniem Kazimierza Kirejczyka, właściciela Reas Konsulting, podatek na usługi pośredników nie jest tak groźny w skutkach, jak VAT na materiały i usługi budowlane czy na mieszkania sprzedawane przez spółdzielnie i deweloperów. Jednak sami pośrednicy obawiają się o swój los.

Zdaniem pośredników, straty będą głównie ponosić ich klienci.

— Koszty prowadzenia działalności pośrednictwa, takie jak utrzymanie biur, są w tej chwili zbyt wysokie, aby pośrednicy mogli sami opłacać kolejny podatek. Dodatkowe koszty, które wynikną z tego tytułu, będą przerzucane na klientów — twierdzi Leszek Michniak, prezes Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.

— Pamiętajmy, że Polacy nie przeprowadzają zbyt często takich transakcji. Sprawdzają różne możliwości, zanim zdecydują się na zakup nowego mieszkania. Ich ostateczny wybór uzależniony jest w dużej mierze od kosztów związanych z zakupem. 22-proc. VAT liczony od prowizji pośrednika to dodatkowe obciążenie — dodaje Tomasz Błeszyński, członek zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Klienci, jako osoby fizyczne, nie mogą sobie tego podatku odpisać w rozliczeniu podatkowym, tak jak w przypadku opodatkowania materiałów i usług budowlanych.

— Ministerstwo Finansów powinno zastanowić się, czy nie lepiej byłoby obciążyć podatkiem jedynie usługi pośredników wykonywane dla podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorstwa, które ponoszą dodatkowe koszty związane z podatkiem, będą mogły je sobie odpisać w rozliczeniu podatkowym — proponuje Adam Henclewski, prezes poznańskiego konsorcjum agencji nieruchomości Real Net.

Wyższe ceny za usługi pośrednictwa spowodują, że klienci będą woleli skorzystać z ogłoszenia w mediach niż z usług biura obrotu nieruchomościami. Zdaniem Tomasza Błeszyńskiego, zmniejszy się bezpieczeństwo transakcji.

— Coraz więcej osób zacznie przeprowadzać prywatne transakcje. A obecnie w takich miastach jak Poznań, Wrocław czy Łódź, nie mówiąc już o Warszawie, liczba klientów korzystających z usług agencji obrotu nieruchomościami jest dość wysoka. Dochodzi nawet do 40 proc. Wraz z wejściem w życie zmian w ustawie, tak dobry wynik, wypracowywany latami, na pewno zmieni się na gorsze — mówi Leszek Michniak.

— Nie jest do końca przesądzone, czy klienci zostaną obarczeni dodatkowymi kosztami. Cena netto za usługi pośrednictwa nieruchomościami będzie musiała się zmniejszyć, dzięki czemu mniejsza będzie opłata podatkowa. Ale jednocześnie pogłębi to i tak już trudną sytuację pośredników. Kilka lat temu ten podatek był przecież egzekwowany i nic dobrego z tego nie wyszło — uważa Adam Henclewski.

Jego zdaniem, część słabszych biur nie wytrzyma nowych obciążeń i będzie zmuszona do zawieszenia działalności.

d.kaczynska@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Kolejny podatek VAT dobije branżę