Kolejny wzrost bezrobocia w Szwecji

opublikowano: 24-01-2019, 12:47

Drugi miesiąc z rzędu rosło bezrobocie w Szwecji, gdy osoby poszukujące pracy napływały na rynek pracy pod koniec długiej ekspansji gospodarczej.

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia wzrosła w grudniu 2018 r. do 6,4 proc. z poziomu 6,2 proc. miesiąc wcześniej, wynika z danych szwedzkiego urzędu statystycznego. To wynik słabszy niż mediana prognoz ekonomistów, którzy oczekiwali utrzymania wskaźnika na dotychczasowym poziomie.

Szwedzkie bezrobocie utrzymuje się powyżej poziomu sprzed globalnego kryzysu finansowego oraz powyżej poziomu obserwowanego w sąsiedniej Danii i Norwegii. 

Szwecja doświadczyła dużego napływu pracowników, napędzanego przez rekordową imigrację, która zwiększa siłę roboczą w miarę wzrostu zatrudnienia. W ciągu ostatniego roku w Szwecji powstało ponad 100 tys. miejsc pracy, podczas gdy siła robocza zwiększyła się o około 90 tys. Mimo to, ekonomiści obniżyli prognozy wzrostu gospodarczego dla Szwecji na 2019 rok, a w ostatnim czasie pojawiły się złe wieści z sektora biznesu, w którym plany zatrudnienia spadły w grudniu do najniższego poziomu od 2014 r.

Bank centralny (Sveriges Riksbank) oczekuje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy bezrobocie ustabilizuje się na poziomie powyżej 6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu