Kolejnych pięć BIT-ów do wygaszenia

opublikowano: 10-10-2017, 22:00

Dania, Rumunia, Czechy, Estonia i Łotwa godzą się rozwiązać z Polską umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Negocjacje z następnymi krajami trwają.

Rząd konsekwentnie realizuje plan wygaszania dwustronnych umów chroniących w szczególny sposób zagranicznych inwestorów (BIT — Billateral Investment Treaty), zawartych z krajami UE. Ma już zielone światło do wypowiedzenia takiej umowy Portugalii (która nie zgodziła się na polubowne rozwiązanie) — prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

Lepiej się dogadać

Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Rozwoju (MR), wkrótce ruszą procedury zmierzające do wygaszenia BIT-ów z kolejnymi pięcioma krajami w drodze porozumienia stron.

— Obecnie przygotowujemy noty dla krajów, które zgodziły się na rozwiązanie umów BIT. To Dania, Rumunia, Czechy, Estonia i Łotwa. Wygaszanie umów nastąpi z zachowaniem sunset clause [okresów przejściowych, chroniących inwestorów po rozwiązaniu BIT — red.] — informuje Aleksandra Serkowska z biura prasowego MR.

Rząd prowadzi negocjacje ze wszystkimi członkami UE. Zależy mu na polubownym rozwiązaniu BIT-ów, aby nie trzeba było ich wypowiadać.

Dobrowolne dwustronne ustalenia dają szanse na skrócenie wieloletnich okresów przejściowych.

— Prowadzimy rozmowy z państwami UE. Od ich efektów uzależniona jest kolejność przygotowywania stosownych dokumentów zmierzających do wygaszenia BIT-ów. Jeszcze nie otrzymaliśmy oficjalnych odpowiedzi od kolejnych krajów zainteresowanych rozwiązaniem umów za porozumieniem stron — mówi Aleksandra Serkowska.

Przejściowa dekada

Pierwszym członkiem UE, który nie poszedł na ugodęz Polską, była Portugalia. Odrzucenie propozycji przez portugalski rząd skomplikowało zadanie naszemu. Trzeba było szybko opracować specjalną ustawę o wypowiedzeniu umowy Portugalii, by zdążyć przed końcem 5-letniego okresu, po którego upływie przedłuża się ona automatycznie na kolejne pięć lat. Termin przypadał na październik 2017 r. Gdy rząd złoży wypowiedzenie, ochronny okres przejściowy wyniesie 10 lat. Przez ten czas portugalskie firmy w Polsce, a polskie w Portugalii nadal będą chronione tak jak w czasie obowiązywania BIT-u. Wygaszania BIT-ów między krajami UE domaga się Komisja Europejska.

Uważa, że są przeżytkiem, w dodatku psującym wolną konkurencję. Polska zamierza wygasić wszystkie 23 BIT-y z państwami wspólnoty. Zostały podpisane, gdy nasz kraj nie był jeszcze członkiem UE, a ich celem było zachęcenie zagranicznych firm do inwestowania nad Wisłą. Wszystkich BIT-ów Polska ma około 60, jednak umów z krajami spoza UE nie zamierza wygaszać. Rząd podkreśla, że międzynarodowe procesy arbitrażowe, uruchamiane przez zagraniczne firmy skarżące się na nasz kraj, są bardzo kosztowne dla budżetu. Obecnie toczy się ich 11, a łączna wartość sporów przekracza 10 mld zł. Zdaniem rządu, takie sprawy powinny rozpatrywać sądy państwowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kolejnych pięć BIT-ów do wygaszenia