Kolejowe zadanie dla ARP

opublikowano: 13-02-2014, 00:00

Resort infrastruktury i rozwoju zapowiada włączenie rządowej agencji w ratowanie Przewozów Regionalnych.

Dziś Zbigniew Klepacki, wiceminister infrastruktury i rozwoju, spotka się ze związkowcami Przewozów Regionalnych. Od kilku miesięcy strona społeczna grozi strajkiem, bo sytuacja kolejowej spółki jest dramatyczna. Fiaskiem zakończył się plan jej podziału, bo jego zasad nie mogli ustalić samorządowi właściciele. W efekcie spółce grożą ostre cięcia, na które nie godzą się pracownicy.

Zobacz więcej

NIEZBĘDNA NAPRAWA: Według wstępnych szacunków, w 2013 r. Przewozy Regionalne straciły 60 mln zł. Z ich usług masowo rezygnują też pasażerowie. [FOT. GK]

— Problemy Przewozów Regionalnych wpływają na komfort pasażerów i kondycję całego rynku kolejowego w Polsce. Czas, aby władze spółki, jej właściciele i strona społeczna przedstawili wizję dalszego działania — mówi Zbigniew Klepacki, wiceminister infrastruktury.

Zapowiada, że samorządowa spółka, której pociągami podróżuje 300 tys. pasażerów, dostanie rządowe wsparcie.

— W trosce o usługi dla pasażera oraz rynek kolejowy konieczna jest pomoc zewnętrznych instytucji, stąd udział w rozmowach przedstawicieli Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), instytucji posiadającej know-how związane z restrukturyzacją przedsiębiorstw — dodaje Zbigniew Klepacki.

Na razie nie wiadomo, na czym może polegać wsparcie rządowej instytucji dla kolejowej spółki. Sporo zależy od programu naprawczego, który wkrótce ma przygotować powołany niedawno nowy zarząd kolejowego przewoźnika. Do tej pory rząd mało interesował się losem Przewozów Regionalnych — w końcu ich właścicielem są samorządy.

Część z nich utworzyła własne, konkurencyjne spółki (Mazowsze, Śląsk, Wielkopolska, Dolny Śląsk). W efekcie przez lata spółka realnie nie miała właściciela, który dbałby o jej sprawne funkcjonowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu