Kolejowy transatlantyk obiera kurs na giełdę

opublikowano: 26-02-2013, 00:00

Nie będzie rewolucji — zapowiada Łukasz Boroń, nowy szef PKP Cargo. Kolejowa spółka pojedzie wytyczonym szlakiem.

PKP Cargo ma nowego maszynistę. Został nim Łukasz Boroń, który od kilku miesięcy zarządzał finansami spółki. Zastąpił Wojciecha Balczuna. Nowy szef będzie, przynajmniej na razie, kontynuował strategię poprzednika.

— Rewolucji nie będzie. Nie jesteśmy żaglówką, która może szybko zmienić kurs — mówi Łukasz Boroń.

— To transatlantyk — dodaje Maria Wasiak, wiceszef PKP. Nowy szef ma trudne zadanie. Musi kolejowy transatlantyk wprowadzić na giełdę.

— Będziemy gotowi do debiutu w czwartym kwartale, jednak ostateczny moment debiutu zależy od koniunktury — zapowiada Łukasz Boroń. Na parkiet trafić ma do 50 proc. akcji spółki. Dzięki tej transakcji PKP zyska gotówkę na spłatę długów i rozwój grupy. Cargo będzie też szukać okazji do akwizycji.

— Interesują nas przejęcia w obszarach, w których nie mamy mocnej pozycji — podkreśla Łukasz Boroń. Szczegółów nie ujawnia. Wiadomo jednak, że Wojciech Balczun przygotowywał Cargo m.in. do przejęć na rynku portowym, by umocnić pozycję grupy w przeładunku towarów. Kontynuowana będzie zapoczątkowana niedawno strategiakonsolidacji aktywów w grupie.

Nowemu szefowi trudno będzie uniknąć porównań do poprzenika, który wyprowadził Cargo z bankruta na międzynarodowe tory. Łukasz Boroń jest jednym z menedżerów, którzy do kolejowej grupy dołączyli po mianowaniu na szefa PKP Jakuba Karnowskiego. Pracownicy nazywają ich bankomatami.

— Etykietka nie bardzo do mnie pasuje, bo w bankowości pracowałem nie dłużej niż pół roku. Doświadczenie zawodowe zdobyłem głównie dzięki działalności doradczej związanej z przejęciami i prywatyzacją — podkreśla Łukasz Boroń.

Przez cztery lata pracował w KPMG Corporate Finance, a od 2011 r. był wicedyrektorem Erste Group Bank w Wiedniu. Od lipca 2012 był członkiem zarządu PKP Cargo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu