Komentarz do wyników rankingu Faktor 2005

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 21-05-2006, 21:28

Redakcja Portalu Finansowego IPO.pl przeanalizowała faktorów pod względem pięciu kryteriów.

Redakcja Portalu Finansowego IPO.pl przeanalizowała faktorów pod względem pięciu kryteriów.

Pierwszym z nich była efektywność faktora na rynku mierzona stosunkiem generowanego obrotu do liczby placówek, którymi dysponuje. Zdecydowaliśmy się na takie podejście z powodu występowania czynników, które być może nie zostały uwzględnione w rankingu, ale przyciągają przedsiębiorców do korzystania z usług tych właśnie firm. Dysponując nawet niewielką liczbą placówek, można efektywnie pozyskać klienta. Eurofaktor, Polfactor, Pekao Factoring i ING Commercial Finance Polska wysunęły się tu na zdecydowane prowadzenie.

Faktoring jest usługą ściśle związaną z obrotem firmy, dlatego niezbędna dla faktora jest informacja o jego wysokości. Rozbieżność jaka miała miejsce w odpowiedziach faktorów (od 500 tys do 10 mln) jest dla klientów wskazówką, do jakiej wielkości przedsiębiorstw poszczególni faktorzy kierują swoją ofertę. Bardzo korzystnie z punktu widzenia mniejszych firm przedstawia się oferta BZ WBK Faktor oraz Polfactoru. Bibby Factors Polska, ING Commercial Finance Polska i Pekao Factoring również są atrakcyjnymi partnerami dla firm (wymagany obrót to 500 tys. zł). Nie należy zapomnieć, że instytucje faktoringowe starają się być elastyczne, dlatego pamiętajmy o negocjacjach.

Oceniliśmy również dostępność usługi faktoringu poprzez możliwość skorzystania z placówek, oddziałów firmy. Zdecydowanie zwyciężył tu Raiffeisen Bank (jako kontynuator działalności Raiffeisen Factoring), który przy sprzedaży usługi faktoringu posługuje się szeroko rozbudowaną siecią placówek bankowych. Pozostali faktorzy dysponują mniejszą liczbą oddziałów, ale posiadają swoich przedstawicieli handlowych w największych miastach Polski, przez co odpowiadają na zapotrzebowanie klientów.

Za kryterium rozróżnienia ofert przyjęliśmy maksymalny okres finansowania faktur przez faktora. Zestawienie to pozwoli przedsiębiorcom na wybór oferty, która w najlepszy sposób dopasuje się do terminów płatności, jakie dotychczas oferowali kontrahentom. Arvato Services Polska, GMAC Commercial Finance, Pekao Factoring, Raiffeisen Bank wymieniły bardzo długie terminy, bo aż 180 dniowe. Na tej podstawie klienci mogą dopasować usługę w zależności od tego, jakie stosują terminy płatności.

Ostatnim kryterium, według którego porównaliśmy firmy faktoringowe był obrót osiągnięty w 2005 roku. Liczby te świadczą nie tylko o zaangażowaniu faktorów w skup wierzytelności, ale również o potencjale, jaki drzemie jeszcze w rynku usług faktoringowych. Liderem rynku nadal pozostaje Pekao Faktoring z obrotem 3,126 mld. Tuż za nim uplasował się Raiffeisen Bank z obrotami 2,915 mld zł *(jako kontynuator działalności Raiffeisen Factoring, Raiffeisen Bank był jedynym bankiem, który podał wartość obrotów do KIF. Obroty Raiffeisen Faktoring za 2005 r. 29,9 mln zł). Następnie ING Commercial Finance Polska oraz Polfactor, których obroty znacznie przekroczyły poziom 2 mld zł.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komentarz do wyników rankingu Faktor 2005