Komercjalizacja wreszcie ruszyła

opublikowano: 30-07-2009, 08:37

Poczta Polska znika z rynku… jako państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej

W miniony piątek minister infrastruktury podpisał dokument inicjujący proces komercjalizacji Poczty Polskiej.

Od 24 lipca 2009 r. Poczta Polska (PP) jest spółką akcyjną. Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury, podpisał akt komercjalizacji przekształcający państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Poczta Polska w jednoosobową spółkę akcyjną skarbu państwa o nazwie Poczta Polska Spółka Akcyjna. W najbliższym czasie, prawdopodobnie 1 września, zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Równocześnie będzie z niego wykreślone państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Poczta Polska.

Głównym celem komercjalizacji Poczty Polskiej jest skuteczne przygotowanie spółki do wzmożonej konkurencji z innymi podmiotami świadczącymi usługi pocztowe. Ma to kluczowe znaczenie przed otwarciem rynku usług pocztowych w Polsce, które nastąpi najpóźniej w 2013 r.

Poczta będzie miała także szersze możliwości uzyskania ze źródeł zewnętrznych środków na finansowanie inwestycji, czyli komercyjnych kredytów bankowych i emisji obligacji.

— Zmiana formy prawnej wpłynie też na usprawnienie procesu decyzyjnego. Obecnie niektóre decyzje związane z działalnością gospodarczą Poczty Polskiej nie mogły być podejmowane przez zarządzającego przedsiębiorstwem, czyli dyrektora generalnego bez konsultacji z organem nadzorującym, co spowalniało zdolności Poczty Polskiej do szybkiego reagowania na działania konkurencji — czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury (MI).

Marcin Bołtryk

Więcej w papierowym wydaniu PB

Nie należy łączyć komercjalizacji z restrukturyzacją PP, obejmującą zarówno strukturę organizacyjną, jak i zatrudnienie.

— Te procesy są realizowane niezależnie. Restrukturyzację rozpoczęto wraz ze zmianami organizacyjnymi, wprowadzonymi w 2005 r. i od tego czasu jest sukcesywnie wdrażana niezależnie od komercjalizacji. Potwierdzają to przepisy zawarte w ustawie z 5 września 2008 r. o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej Poczta Polska, w których nie ma żadnych regulacji dotyczących zatrudnienia czy przyszłej struktury organizacyjnej — czytamy w komunikacie MI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Komercjalizacja wreszcie ruszyła