Komercyjna polisa lepsza niż ZUS

opublikowano: 08-05-2019, 22:00

Składki wypadkowe nie rekompensują firmom strat spowodowanych niezdolnością pracowników do pracy — wynika z badania WEI.

Gdyby Polska na wzór Niemiec wprowadziła dobrowolne ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców, dwie trzecie właścicieli małych firm zrezygnowałoby z płacenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego na zlecenie Warsaw Enterprise Institute (WEI), w którym osoby prowadzące działalność gospodarczą podkreślają, że obowiązujący system nie gwarantuje wsparcia finansowego na wypadek utratyzdolności do kontynuowania biznesu. Zdaniem badanych mankamentem systemu ubezpieczeniowego są też stale rosnące opłaty, które stanowią barierę dla rozwoju biznesu. Według 70 proc. najmniejszych firm miesięczne obciążenia wynikające z prowadzonej działalności nie zagrażają ich funkcjonowaniu. Ponad połowa respondentów uważa, że składki ZUS powinny być dobrowolne. Co piąty jest za wprowadzeniem dobrowolności dla tych, którzy z działalności gospodarczej nie osiągają poziomu średniego wynagrodzenia w Polsce. Za szczególnie dotkliwe małe przedsiębiorstwa uważają składki emerytalną (w badaniu było 54 proc. takich wskazań) i zdrowotną (45 proc.).

Za zbędne respondenci uznają kwoty odprowadzane na Fundusz Pracy (72 proc.). Według ponad połowy ankietowanych daniny rentowa i wypadkowa nie wystarczają, aby pokryć ewentualne koszty związane z niezdolnością zatrudnionych do pracy. W konsekwencji gdyby można było wybierać między składkami ZUS a dobrowolnym komercyjnym ubezpieczeniem na życie, które pokrywałoby ryzyko wypadku przy pracy, dwie trzecie małych przedsiębiorstw skorzystałoby z komercyjnych polis. Obecnie ponad 30 proc. przedsiębiorców prowadzących małe firmy ma dodatkowe komercyjne indywidualne ubezpieczenie na życie, a dwie trzecie badanych ma dodatkowe polisy NNW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu