Komisja ds. PKN Orlen wezwie Adama Glapińskiego

Polska Agencja Prasowa SA
19-04-2005, 10:48

Sejmowa komisja śledcza ds. PKN Orlen postanowiła we wtorek wezwać b. ministra współpracy gospodarczej zzagranicą Adama Glapińskiego, który w 1992 r. wydał rozporządzenie, z powodu którego państwowa firma CIECH została wyłączona z możliwości dostarczania rosyjskiej ropy do polskich rafinerii na rzecz prywatnych spółek, w tym J&S.

Sejmowa komisja śledcza ds. PKN Orlen postanowiła we wtorek wezwać b. ministra współpracy gospodarczej zzagranicą Adama Glapińskiego, który w 1992 r. wydał rozporządzenie, z powodu którego państwowa firma CIECH została wyłączona z możliwości dostarczania rosyjskiej ropy do polskich rafinerii na rzecz prywatnych spółek, w tym J&S.

    Wnioskodawca wezwania Glapińskiego, Roman Giertych (LPR), powiedział, że kwestia zmonopolizowania dostaw ropy przez cypryjską spółkę J&S, "założoną  przez dwóch ukraińskich muzyków", jest jednym z podstawowych pytań, które stawia sobie komisja ds. PKN Orlen.

    Jego zdaniem inny świadek komisji, b. prezes CIECH-u Zdzisław Montkiewicz, po raz pierwszy udzielił odpowiedzi na to pytanie, twierdząc, że stało się tak z powodu rozporządzenia Glapińskiego, wprowadzającego koncesje i kontyngenty na dostawy ropy, których CIECH, spółka państwowa, z powodów politycznych, nie otrzymywała.

    "Jeśli jest to prawda, to po pierwsze mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego doszło do zmonopolizowania handlu ropą, po drugie - musimy z tego wyciągnąć konsekwencje, po trzecie -  można podjąć działania, które naprawią tę sytuację i np. doprowadzą do obniżenia cen ropy i benzyny" - powiedział Giertych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Komisja ds. PKN Orlen wezwie Adama Glapińskiego