Komisja pracy o propozycjach ubezpieczenia od bezrobocia

14-06-2007, 17:16

Utworzenie systemu ubezpieczenia od bezrobocia w  Polsce jest tematem zgłoszonym do negocjacji w ramach umowy społecznej. Po  wypracowaniu kompromisu, powstaną założenia do ustawy o ubezpieczeniu od  bezrobocia - poinformowała w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji pracy wiceminister pracy i polityki społecznej Halina Olendzka.

Wiceminister przekonywała, że jest wola polityczna napisania tej ustawy. Zaznaczyła jednak, że temat ubezpieczenia od bezrobocia znalazł się także w przygotowywanym przez resort projekcie ustawy o rynku pracy.

Przypomniano, że pomysł ubezpieczenia od bezrobocia był podejmowany przez resort pracy jeszcze w latach 90., jednak ze względu na transformacje gospodarki i wdrażane reformy wstrzymano te prace do czasu wdrożenia reformy systemu ubezpieczeń społecznych oraz ustabilizowania się sytuacji na rynku pracy, m.in. poziomu bezrobocia.

Olendzka podkreśliła jednak, że jest szereg pytań dotyczących takiego rozwiązania, m.in. kto powinien być objęty systemem ubezpieczenia od bezrobocia, np. czy również osoby prowadzące działalność na własny rachunek, czy ubezpieczenie powinno być obligatoryjne, kto wypłacałby zasiłki, kto płaciłby składkę na fundusz ubezpieczenia, czy rekompensować składki na fundusz ubezpieczenia.

Określenia wymagałyby także kwestie zdefiniowania statusu osoby bezrobotnej, minimalnego stażu ubezpieczeniowego, wysokości zasiłku i okresu jego wypłaty. "Wydaje się celowe rozważenie propozycji, aby wysokość zasiłku zależała od opłaconej składki. Zasiłek mógłby mieć charakter degresywny - z upływem okresu jego pobierania zmniejsza się wysokość zasiłku" - czytamy w opracowaniu resortu przekazanym komisji.

Rozważenia wymaga także kwestia ewentualnego wprowadzenia dodatkowych komercyjnych ubezpieczeń od bezrobocia.

Jacek Smagowicz z prezydium komisji krajowej NSZZ "Solidarność" przekonywał, że wprowadzenie obligatoryjnego ubezpieczenia od bezrobocia jest konieczne i powinno być wprowadzone jak najszybciej zastępując obecny system zasiłków dla bezrobotnych.

Według niego, świadczenie powinno być wypłacane tylko osobom zwolnionym z przyczyn zakładu pracy, ubezpieczenie byłoby obligatoryjne, a zasiłek degresywny, co mobilizowałoby do znalezienia nowej pracy. Zaproponował także, aby pracodawcy, którzy nie zwalniają pracowników otrzymywali ulgi w płaceniu składki na ubezpieczenie od bezrobocia.

Zaznaczył, że takie ubezpieczenie jest standardem europejskim.

Z kolei Bogdan Grzybowski z OPZZ przypomniał, że w 2000 roku rząd przyjął założenia do ustawy o ubezpieczeniu o bezrobociu, jednak dalsze prace nad nimi nie nastąpiły. Dopytywał, czy są one nadal aktualne. Olendzka zapewniła, że tamte założenia są "historyczne", a ponieważ zmieniły się realia, należy wypracować nowe. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komisja pracy o propozycjach ubezpieczenia od bezrobocia