Komisja wyjaśnia rolę specgrupy

Mariusz Zielke
opublikowano: 17-02-2005, 00:00

KPWiG zależy na czasie. Jej działania mają się przyczynić od odbudowy zaufania do rynku.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) wydała wczoraj oświadczenie w sprawie powołania zespołu roboczego ds. analizy materiału dowodowego zebranego w sprawie „grupy trzymającej giełdę”, o której „PB” pisze od tygodni. Zespół utworzono 4 lutego w związku z dużą liczbą materiałów, które zebrała KPWiG („PB” informował o tym 9 lutego). To precedens — taką specgrupę komisja powołała po raz pierwszy.

— W związku z licznymi informacjami mediów, chcę w pełni wyjaśnić rolę, jaką ma spełnić zespół powołany w KPWiG do zbadania ewentualnych nielegalnych porozumień i działań na giełdzie grupy zarządzających funduszami emerytalnymi i inwestycyjnymi — mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KPWiG.

Zakres zadań zespołu obejmuje zbadanie materiałów pod kątem sprawdzenia, czy na ich podstawie można stwierdzić naruszenie przepisów prawa w innych sprawach niż właściwe wywiązywanie się z obowiązków informacyjnych, wynikających z nabywania znacznych pakietów akcji spółki Stomil Sanok (wniosek wkrótce trafi do prokuratury).

— Zespół składa się z pracowników kilku departamentów, bo w sprawie ewentualnej zmowy osób zarządzających funduszami emerytalnymi i inwestycyjnymi pojawiły się wątki z różnych dziedzin (odpowiedzialność karna, działalność doradców inwestycyjnych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich). Interdyscyplinarny zespół będzie mógł lepiej ocenić materiał dowodowy — mówi rzecznik KPWiG.

Zespół powołano, bo KPWiG zależy na maksymalnie szybkim wyjaśnieniu wątpliwości.

— Mamy nadzieję, że pełne wyjaśnienie sprawy ewentualnej zmowy grupy zarządzających doprowadzi do oczyszczenia atmosfery wokół całego środowiska i zwiększenia zaufania do polskiego rynku kapitałowego — mówi rzecznik komisji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komisja wyjaśnia rolę specgrupy