Komornicy i wierzyciele usprawnią e-sąd

opublikowano: 11-08-2014, 00:00

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych i Krajowa Rada Komornicza powołały zespół do usprawnienia systemu informatycznego wymiaru sprawiedliwości.

System informatyczny obsługujący Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU), a także rozwiązania legislacyjne tworzące szeroko pojętą informatyzację wymiaru sprawiedliwości wymagają poprawy. Postępowania w formie informatycznej zawierają mnóstwo niedoskonałości, którewarto wyeliminować. I nie trzeba w tym celu nadmiernie ingerować w proces legislacyjny — uznała Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) oraz Krajowa Rada Komornicza (KRK). W efekcie organizacje wspólnie powołały do życia zespół, który zajmie się usprawnieniem informatyzacji wymiaru sprawiedliwości. W jego skład wchodzą członkowie wybrani ze środowiska komorników i wierzycieli. W prace zaangażowani zostaną także informatycy. Zespół chce opracowywać propozycje rozwiązań związanych ze sprawnością procedur urzędowych w wymiarze sprawiedliwości, a następnie rekomendowaćje do wdrożenia Ministerstwu Sprawiedliwości.

— Mamy zamiar także, a może przede wszystkim, wpływać na rzeczywistość, czyli proponować gotowe rozwiązania w informatyzacji wymiaru sprawiedliwości — mówi Marcin Czugan, lider zespołu z ramienia KPF i dyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego KPF.

W pierwszej kolejności zespół swoją uwagę skupi na EPU. Wierzyciele i komornicy będą pracować nad jego usprawnieniem zarówno pod względem technologicznym, jak i merytorycznym. Celem jest eliminacja niedoskonałości, które powodują wydłużenie postępowania, a w konsekwencji podnosząjego koszty. Takim mankamentem jest choćby fakt, że w EPU nie została przewidziana możliwość cesji e-tytułu wykonawczego. Drugi przykład to konieczność ręcznego podpisywania setek dokumentów o takim charakterze mimo usankcjonowania istnienia podpisu elektronicznego. Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości, na koniec 2013 r., średni czas postępowańw EPU od wydania nakazu zapłaty wynosił 100 dni, a od nadania sygnatury do wydania klauzuli wykonalności — 40 dni.

Opłata sądowa to jedna czwarta tej, która jest pobierana przy postępowaniu przed sądem stacjonarnym. Przedstawiciele KPF i KRK określą także konieczne zmiany legislacyjne w odniesieniu do EPU w aktach prawnych niższego rzędu — takich, w którychpostulowane rozwiązania mogą zostać wprowadzone relatywnie szybko, np. w rozporządzeniach wykonawczych do ustaw. Zespół chce ponadto poprawić komunikację pomiędzy wierzycielami i komornikami. Oba środowiska uważają, że w obecnej wersji EPU brakuje platformy, która umożliwiałaby wierzycielom monitorowanie przebiegu postępowań zleconych komornikom. Propozycje konkretnych rozwiązań mają zostać przedłożone do 22 września. Zespół będzie o nich dyskutował w październiku, kiedy zaplanował kolejne spotkanie robocze.

7 940 000 Tyle spraw wpłynęło do e-sądu do końca marca br. — wynika z danych MS. Liczba załatwionych spraw sięgnęła 7788000.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Komornicy i wierzyciele usprawnią e-sąd