Komorowski: Debata ws. stoczni jest potrzebna

PAP
opublikowano: 09-07-2008, 11:26

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział w środę, że jeśli jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi będzie potrzebna debata na temat stoczni, to "będzie starał się temu sprzyjać".

O tym, że minister skarbu Aleksander Grad ma jeszcze w środę poprosić marszałka Sejmu o nadzwyczajną debatę sejmową na temat zaniechań i błędów, jakich rząd PiS miał dopuścić się w sprawie polskich stoczni napisała środową "Gazeta Wyborcza".

Według dziennika, Grad przygotował wstępną wersję "białej księgi" w tej sprawie i chciałby ją przedstawić posłom jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi na posiedzeniu w dniach 22-25 lipca.

Komorowski powiedział na środowym briefingu prasowym w Sejmie, że wniosku od ministra Grada jeszcze nie ma, a marszałek zna go tylko "z dzisiejszych enuncjacji prasowych".

"Jeśli się pojawi taka potrzeba, to oczywiście będę starał się temu sprzyjać, bo problem stoczni jest problemem bieżącym" - zapowiedział marszałek.

Komorowski podkreślił, że "jeśli rząd uzna, że ujawnienie jakiejś informacji na ten temat może pomóc w trudnych negocjacjach z Komisją Europejską, to w sposób naturalny wszystkie kluby parlamentarne powinny sprzyjać tej debacie, choćby po to, by pomóc stoczniom".

W ocenie marszałka, "bez względu na to, kto tutaj zawinił w przeszłości, sprawa przyszłości polskich stoczni jest sprawą, która powinna skłaniać do maksymalnego wyjścia na przeciw tego rodzaju oczekiwaniom".

Minister Grad, który w środę przebywa w Brukseli ma spotkać się z unijną komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes. Spotkanie ma dotyczyć zatwierdzenia pomocy publicznej udzielonej stoczniom w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie po 1 maja 2004 roku.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Skarbu Państwa przesłało do KE trzy programy restrukturyzacyjne dla stoczni, od których KE uzależnia zatwierdzenie pomocy. Gdyby Komisja nie zaakceptowała tych planów, stoczniom groziłby zwrot pomocy szacowanej na ok. 5 mld zł i upadłość.

W sobotę PAP dowiedziała się ze źródeł zbliżonych do rządu, że Komisja Europejska "wstępnie" zaakceptowała plany restrukturyzacji. Rzecznik komisarz UE ds. konkurencji Jonathan Todd powiedział jednak PAP, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komorowski: Debata ws. stoczni jest potrzebna