Kompania Węglowa przejmie Węglozbyt

Maria Trepińska
25-09-2003, 00:00

Wiceminister Jacek Piechota chce ratować przed upadłością dochodowy Węglozbyt, przekazując jego akcje kulejącej Kompanii Węglowej.

Nic nie wskazywało na to, że wczorajsze posiedzenie rady Węglozbytu będzie decydujące dla przyszłości firmy handlującej węglem. Tymczasem, ku zaskoczeniu zarządu i rady, przedstawiciel resortu gospodarki zaprezentował „Harmonogram wniesienia akcji Węglozbytu do Kompanii Węglowej (KW)”.

W ciągu kilku tygodni nastąpi wycena spółki. Następnie jej walory mają być wniesione na pokrycie podwyższonego kapitału KW. Jeszcze nie przesądzono, czy zostanie przekazane 100 czy 80 proc. akcji (15 proc. trafi do pracowników, a 5 proc. to rezerwa prywatyzacyjna).

W listopadzie resort skarbu ma wystąpić do Rady Ministrów z wnioskiem o wyrażenie zgody na niepubliczny tryb zbycia akcji Węglozbytu. Do końca roku sprawa powinna być sfinalizowana.

Jacek Piechota, wiceminister gospodarki, uważa, że przekazanie Węglozbytu do KW uratuje firmę handlową przed upadkiem. Rzecz w tym, że jest to spółka dochodowa. W pierwszym półroczu osiągnęła 0,6 mld zł przychodów i 0,7 mln zł zysku netto.

Kapitał akcyjny Węglozbytu wynosi zaledwie 1 mln zł, a tymczasem rząd zadeklarował przekazanie KW 400 mln zł do końca września. Jednak z dokumentu resortu wynika, że wkrótce zostanie dokonana wycena spółki.

— Nie widzimy potrzeby przejmowania Węglozbytu, ponieważ jest to spółka o niskich kapitałach — mówi przedstawiciel Kompanii Węglowej, który pragnie zachować anonimowość.

Węglozbyt handluje węglem, który kupuje nie tylko w Kompanii Węglowej, ale także w KWK Budryk i Katowickim Holdingu Węglowym. Zajmuje się też zaopatrzeniem kopalni w surowce i materiały. Spółka ma największe w Europie składowisko węgla w Ostrowie Wlkp. Zatrudnia około 300 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kompania Węglowa przejmie Węglozbyt