Kompania Węglowa przyjmie do pracy ponad 4 tys. osób

PAP
opublikowano: 20-01-2009, 13:03

Około 4,1 tys. osób zamierza przyjąć w tym roku do pracy Kompania Węglowa (KW), największa górnicza spółka. To o ok. 300 pracowników więcej niż odejdzie w tym czasie na emerytury - wynika z informacji spółki.

"47 proc. naszych zatrudnionych pod ziemią pracowników jest w grupie wiekowej między 41 a 50 lat, co oznacza, że wkrótce nabędą prawa do górniczej emerytury. Przyjęcia do pracy są konieczne, by uzupełniać te naturalne odejściaö - poinformował we wtorek wiceprezes KW ds. pracy, Piotr Rykala.

Jak powiedział, do 2015 roku z zatrudniającej obecnie blisko 65 tys. osób Kompanii, na emerytury odejdzie ok. 25 tys. osób. Zakładane w tym czasie przyjęcia nowych pracowników dotyczą ok. 29 tys. osób.

Chcąc zabezpieczyć sobie przypływ nowej kadry w kolejnych latach, KW wspiera klasy górnicze w technikach i szkołach zawodowych w dziewięciu miejscowościach. W sumie uczy się w nich ponad 1,5 tys. osób, którym Kompania gwarantuje zatrudnienie po ukończeniu szkoły.

W ubiegłym roku, po raz pierwszy, firma ufundowała także stypendia dla ponad 200 studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którzy po skończeniu studiów podejmą pracę w KW.

Przedstawiciele Kompanii deklarują, iż mają świadomość, że dla zachowania konkurencyjności firmy na rynku pracy, spółka musi podnosić płace. W ubiegłym roku wzrosły one o ok. 15 proc., ale w poprzednich latach rosły znacznie wolniej niż w innych spółkach węglowych oraz w otoczeniu rynkowym.

W tym roku KW proponuje załodze maksymalnie 5-procentowy wzrost płac. Negocjacje w tej sprawie ze związkami zawodowymi mają rozpocząć się w końcu stycznia. Związkowcy już deklarują, że będą domagać się wyższych podwyżek. W końcu ubiegłego roku średnia płaca w KW brutto wynosiła 5273,93 zł, wobec 4558,28 zł rok wcześniej.

W minionym roku pracę w kopalniach Kompanii znalazło ponad 8,3 tys. osób, spośród ok. 30 tys., które zgłosiły się po ogłoszeniu naboru. Ci, którzy w ubiegłym roku złożyli podania, ale nie zostali przyjęci, powinni teraz, podobnie jak inni chętni, złożyć wnioski w nowym, ogłoszonym w grudniu naborze.

Kompania szuka chętnych do pracy pod ziemią oraz w zakładach przeróbki mechanicznej węgla. Preferuje pracowników poniżej 30 lat, o dobrym zdrowiu i wykształceniu zawodowym o specjalnościach górniczych, mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych.

Wnioski można wysyłać pocztą lub składać osobiście w kopalniach: Knurów, Bobrek-Centrum, Piast i Jankowice. W każdym z tych zakładów można starać się o pracę w określonej grupie kopalń - szczegóły podane są na stronach internetowych Kompanii. Podania są ważne przez cały 2009 r.

W ubiegłym roku wielkość przyjęć nowych pracowników była rekordowa w blisko sześcioletnim okresie istnienia Kompanii Węglowej. Po raz pierwszy przyjęto do pracy więcej osób niż w tym czasie odeszło z kopalń (głównie na emerytury). Nadwyżka przyjęć nad odejściami to blisko 3 tys. osób.

Kompania zatrudnia dziś blisko 65 tys. osób w 16 kopalniach. Planuje przyjęcia do pracy, choć np. inna górnicza firma - Jastrzębska Spółka Węglowa, dotknięta kryzysem na rynku koksu i stali, wstrzymała w tym roku przyjęcia pracowników, chcąc maksymalnie obniżyć koszty działalności.

KW to największa górnicza firma w Europie. Jej roczna zdolność wydobywcza sięga blisko 45 mln ton węgla. Prognozowany zysk netto za ubiegły rok wyniósł 29,6 mln zł przy przychodach przekraczających 10,5 mld zł. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Kompania Węglowa przyjmie do pracy ponad 4 tys. osób