Czytasz dzięki

Kompromisu wciąż nie ma, czasu też

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 26-06-2015, 08:12

Kompromisu ws. greckiego programu pomocowego wciąż nie ma. Nie ma też już zbyt wiele czasu.

Jeżeli Grecja chce uniknąć bankructwa musi porozumieć się z wierzycielami najpóźniej w ten weekend. Wciąż zakładamy, że to się uda.

Sytuacja wokół Grecji nie zmienia się. Negocjacje z wierzycielami utknęły w martwym punkcie. Obie strony zabarykadowały się na swoich pozycjach i żadna nie chce zrobić kroku do przodu. W efekcie czwartkowe spotkanie Eurogrupy zakończyło się fiaskiem. Ministrowie finansów strefy euro nie zdołali wypracować kompromisu ws. Grecji z powodu rozbieżnych stanowisk rządu w Atenach i międzynarodowych wierzycieli. Rozmowy ostatniej szansy zaplanowane są na sobotę 27 czerwca br., gdy ponownie zbierze się Eurogrupa.

Kompromis musi być zawarty do niedzieli, tak żeby w poniedziałek mógł go zatwierdzić grecki parlament. Jeżeli to się nie uda, Ateny nie otrzymają 7,2 mld EUR ostatniej transzy pomocy, przez co nie będą mogły zwrócić wierzycielom deklarowanych wcześniej kwoty 1,6 mld EUR. To zaś będzie oznaczać bankructwo Grecji, a być może nawet wypchnięcie ze strefy euro. Tego ostatniego scenariusza rynki boją się najbardziej.

Pomimo, że czasu jest coraz mniej, w dalszym ciągu wierzymy, że uda się osiągnąć kompromis. Żadnej ze stron nie zależy bowiem na jego braku.  Tym samym dalej nie wierzymy w GREXIT. Taki scenariusz nie leży w interesie obu stron.
Rynki finansowe też najwyraźniej wierzą w porozumienie zawarte "za pięć dwunasta". Notowania euro w relacji do dolara pozostają bowiem stabilne pomimo, że teoretycznie kompromis się oddala. Brak paniki można też obserwować na europejskich giełdach. Czwartkową sesję niemiecki DAX zamknął praktycznie bez zmian (+0,02%). Podobnie francuski indeks CAC40 (-0,07%).

W piątek Grecja wciąż będzie pozostawać w centrum zainteresowania rynków finansowych, które mogą reagować na wszelkiego typu medialne doniesienia i spekulacje. Dotyczy to tak samo rynku walutowego, jak i akcji. Przy czym, ten ostatni może znaleźć się rano pod dodatkową podażową presją wywołaną silną przeceną na giełdzie w Chinach.

Ta ciągła koncentracja inwestorów na Grecji wynika nie tylko z wagi tego wydarzenia, ale również z braku innych silnych impulsów, które odciągnęłyby uwagę od negocjacji. Takim impulsem nie będzie zaplanowana dziś na godzinę 16:00 publikacja finalnego odczytu indeksu Uniwersytetu Michigan za miesiąc czerwiec (prognoza: 94,5 pkt.). Aczkolwiek może ona rodzić jakąś chwilową reakcję. Głównie dolara.

Spodziewana w piątek stabilizacja notowań EUR/USD (obecnie para ta testuje poziom 1,1187) w oczekiwaniu na wyniki sobotniego spotkania Eurogrupy ws. Grecji, powinna działać stabilizująco również na notowania złotego. Stąd też na koniec dnia kurs EUR/PLN nie powinien wiele odbiegać od obecnych 4,1690 zł, a USD/PLN od 3,7243 zł.
Jakkolwiek dziś oczekujemy konsolidacji notowań polskich par to analizując sytuację na ich wykresach należy być świadomym rosnącego z każdym dniem prawdopodobieństwa ruchu w górę. Dotyczy to zarówno EUR/PLN, jak i USD/PLN. W tym przypadku czas gra wyraźnie na rzecz strony popytowej.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Polecane