Komputer dla zawodowca da radę w każdych warunkach

  • Materiał partnera
opublikowano: 30-12-2018, 22:00

Biznesmen potrzebuje komputera przewyższającego swoimi możliwościami zwykłego laptopa z marketu z elektroniką, a profesjonalista też ma prawo oczekiwać od tego urządzenia dużo więcej niż od komputera domowego

Postęp technologiczny, jaki dokonał się w ostatniej dekadzie, odmienił komputery przenośne nie do poznania. Nigdy wcześniej laptopy i ultrabooki nie były tak lekkie, wytrzymałe i zarazem wydajne. Obecnie za mobilność nie trzeba już „płacić” mniejszymi możliwościami sprzętu. Kto szuka lekkiej, smukłej i kompaktowej jednostki z silnym procesorem i grafiką, ten znajdzie taki model. A ma w czym wybierać!

HP, Lenovo, Dell, Microsoft — każdy z tych najważniejszych i najbardziej cenionych producentów sprzętu komputerowego udostępnia paletę urządzeń dla biznesu o różnych konfiguracjach sprzętowych. W bogactwie modeli dostępnych na rynku zawodowiec znajdzie laptopa idealnie dopasowanego do jego potrzeb. Byle tylko określił własne potrzeby i wymagania.

Kompaktowy kombajn

Komputer przenośny niekoniecznie oznacza dziś tradycyjnego laptopa. Coraz więcej uwagi przyciągają maszyny konwertowalne — 2 w 1 mogą być użytkowane zarówno jako laptopy, jak i tablety. Umożliwiają korzystanie z ekranu dotykowego i cyfrowego pióra, a przez to stwarzają pole do rozwoju nowych sposobów pracy, zwłaszcza gdy nad realizacją zadania pracuje cały sztab ludzi.

Komputer ultramobilny nie musi, jak dawniej, oznaczać urządzenia z ekranem o przekątnej poniżej 14 cali. Nawet maszyny z klasycznym piętnastocalowym wyświetlaczem zaskakują dziś niewielką wagą i filigranową konstrukcją. Wszystko to dzięki zastosowaniu stopów lekkich metali, ale i równie lekkich i ultrawytrzymałych polimerów wzmacnianych włóknem węglowym lub szklanym — po takie materiały producenci sięgają, tworząc komputery przeznaczone dla biznesmenów. Odlewane ciśnieniowo stopy magnezu i anodyzowanego aluminium umożliwiają tworzenie wytrzymałych konstrukcji o wadze oscylującej w granicach 1 kg. Użytkowanie przenośnego komputera za pomocą dotyku nie musi już iść w parze z błyszczącym ekranem.

Producenci proponują już także urządzenia z dotykowym ekranem o matowej powierzchni, które eliminują refleksy odbijające się od błyszczącej tafli, co poprawia komfort pracy. Wyposażone w kamery na podczerwień i technologię rozpoznawania twarzy umożliwiają logowanie bez haseł — za pomocą uwierzytelnienia oblicza użytkownika lub czytnika linii papilarnych. Przesuwana osłona chroni prywatność podczas używania przedniej kamery oraz zapewnia bezpieczeństwo przy posługiwaniu się kamerą HD. Komputer dla profesjonalisty obowiązkowo powinien być wyposażony w przynajmniej jeden port Thunderbolt 3. To niewielkie gniazdo o kształcie USB typu C można wykorzystać do przesyłania obrazu i dźwięku, także do transferu dużych pakietów danych z szybkością do 40 Gb na sekundę oraz zasilania, ładowania komputera, a również dokowania sprzętu. Thunderbolt 3 sukcesywnie zastępuje klasyczne gniazda dokow a - nia. Przy wykorzystaniu odpowiednich stacji dokujących najbardziej filigranowy komputer można podłączyć jednym przewodem do rozbudowanego środowiska pracy.

Moc i wydajność

Wydajność komputera jest pochodną konfiguracji, czyli zestawu podzespołów, które się na niego składają. Istotny postęp, który rewolucjonizuje możliwości komputerów, dotyczy dysków, a właściwie odchodzenia od talerzowych, magnetycznych dysków twardych w kierunku nośników półprzewodnikowych — szybkich kart SSD (Solid–State Drive). Dzięki niewielkim wymiarom układy te umożliwiły tworzenie kompaktowych ultrabooków, które mimo małych rozmiarów i niewielkiej wagi charakteryzują się dużą wydajnością i szybkością pracy.

Kto przyzwyczai się do kilkusekundowego tempa uruchamiania systemu operacyjnego i natychmiastowej reakcji ze strony aplikacji na komputerze, ten nie będzie już chciał wracać do wolniejszego, głośniejszego i pochłaniającego więcej energii, a w konsekwencji nagrzewającego całe urządzenie dysku talerzowego. Dyski SSD przekładają się też na większą niezawodność komputera. Brak ruchomych podzespołów i podatnych na wstrząsy części jest istotną kwestią dla menedżera, który chce, by komputer towarzyszył mu na każdym kroku.

Wyższa wydajność laptopa to także zasługa ósmej generacji niskonapięciowych procesorów Intel Core, które obecnie stają się najpopularniejszymi układami w komputerach przenośnych dla przedsiębiorców. Dzięki nim urządzenia uzyskują zdolność sprostania nawet bardziej wymagającym zadaniom. Wzrost mocy obliczeniowej jest dla użytkownika odczuwalny. Nawet płaskie jak teczka aktowa konstrukcje wykazują się wydajnością potrzebną do realizacji zadań ambitniejszych niż praca administracyjno-biurowa. Jednocześnie użytkownik wciąż może liczyć na niewielkie zużycie energii, co przekłada się na wielogodzinną pracę bez konieczności sięgania po zasilacz.

Testy dowodzą, że procesory Intel Core 8. generacji mają o około 35 proc. wyższą wydajność od swoich poprzedników, a szybki dysk SSD działa niemal 3 razy szybciej podczas uruchamiania komputera i o 30 proc. szybciej podczas przesyłania i odbierania plików niż zwykły dysk twardy.

OKIEM EKSPERTA

Windows 10 Pro zapewnia komputerowi wyższy poziom bezpieczeństwa

MARCIN WESOŁOWSKI, Device Sales Lead, Microsoft Polska

Komputer biznesowy to nie tylko lepsze podzespoły sprzętowe niż w urządzeniu konsumenckim. Różnica polega też na tym, że wyposażony jest w system operacyjny Windows 10 Pro oferujący użytkownikowi podwyższony poziom bezpieczeństwa w porównaniu z wersją Home, choć już ta uchodzi – jak i cały Windows 10 – za najbezpieczniejszy system operacyjny w historii. Część użytkowników, zwłaszcza reprezentanci małych firm, twierdzi, że nie potrzebuje wersji Windows 10 Pro. Nie jest to jednak podejście uzasadnione. Okazuje się bowiem, że małe i średnie przedsiębiorstwa są bardzo częstym celem ataków cyberprzestępców. 43 proc. małych i średnich przedsiębiorców zadeklarowało, że w ubiegłym roku padło ofiarą cyberprzestępczości. Być może właśnie dlatego, że posługiwali się komputerami pozbawionymi bogatszych funkcji zabezpieczeń. Warto pamiętać, że Windows 10 Pro zawiera funkcję szyfrowania dysków BitLocker, która chroni dane na dysku komputera przed niepowołanym dostępem. Zgubiłeś komputer? Laptop został skradziony z samochodu? Bez BitLockera wspomniane sytuacje wystawiają dane firmy na niebezpieczeństwo utraty lub wycieku. BitLocker To Go (również dostępny wyłącznie w wersji Pro) szyfruje z kolei dane na dyskach przenośnych, np. USB – które gubi się jeszcze łatwiej niż laptop. Każdy system Windows 10 zawiera ponadto „w pakiecie” Windows Defender, czyli oprogramowanie antywirusowe. Zabezpieczenie komputera wzmacnia też rozwiązanie Windows Hello, czyli nowy sposób biometrycznego, unikalnego logowania się do komputera za pomocą twarzy lub odcisku palca, który minimalizuje prawdopodobieństwo kradzieży hasła i najlepiej zabezpiecza przed dostępem niepowołanych osób do komputerów firmowych.

OKIEM EKSPERTA

Urządzenie przetestowane w boju

RAFAŁ DUCHNOWSKI, wiceprezes firmy Netz

Komputer dla biznesmena powinien być przede wszystkim wytrzymały i niezawodny. Ma się sprawdzać w każdych warunkach, umożliwiać pracę poza biurem (w podróży, w terenie) i być odporny na zarysowania, wstrząsy, otarcia, zalania itd. Dostawcy dobrze znają potrzeby przedsiębiorców. Dlatego proponują im sprzęt w wytrzymałej obudowie wykonanej z włókna węglowego, które ze względu na nadzwyczajną wytrzymałość stosowane jest również w bolidach Formuły 1. Obudowy są dodatkowo wzmacniane włóknem szklanym i stopem magnezu, a klawiatury wykazują odporność na zalanie. Laptopy, nim trafią w ręce użytkownika biznesowego, są testowane „w boju”, np. zgodnie z wymaganiami standardu MIL- STD 810G amerykańskiego departamentu obrony przechodzą 200 testów wytrzymałości zgodnych z wymaganiami norm wojskowych. Są więc odporne m.in. na wstrząsy, działanie temperatury, upadki, wodę, wysokość czy promieniowanie słoneczne. Podstawową ich cechą jest ponadto zdolność do długotrwałej pracy bez zewnętrznego zasilania. Częste podróże służbowe, potrzeba prowadzenia prezentacji i pracy poza biurem sprawiają, że przedsiębiorca szuka urządzenia umożliwiającego mu jak najdłuższą pracę na baterii. Dostawcy wychodzą tym potrzebom naprzeciw i proponują laptopy dla profesjonalistów, które potrafią wytrzymać nawet 15 godzin pracy bez ładowania. Jednak czasowe uzupełnienie zasobów energii jest koniecznością. Wobec tego komputer dla zawodowca ma wbudowaną technologię Power Bridge, która umożliwia dokonanie wymiany baterii na w pełni naładowaną, bez konieczności wyłączania sprzętu. Z kolei inna technologia – RapidCharge – umożliwia osiągnięcie poziomu naładowania do 80 proc. baterii w czasie krótszym niż jedna godzina. Ponadto komputer jest starannie zaprojektowany, ergonomiczny, zazwyczaj ma podświetlaną klawiaturę i umożliwia sterowanie kursorem za pomocą wzroku czy obsługę komend głosowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane