Komu spółki, komu...

AMB
opublikowano: 02-03-2012, 00:00

Sektor naftowy

spółki do prywatyzacji 2

Ciekawostką jest, że w dwuletnim planie minister skarbu uwzględnia tylko dwie firmy z tego sektora — Ośrodek Badawczo- -Rozwojowy Przemysłu Rafineryjnego, na który ostatnio bez sukcesu szukał chętnych, i rafinerię Glimar, w której ma… 2-procentowy udział. Reszta od lat nie należy do skarbu państwa.

W 2005 r. Nafta Polska wniosła ją do grupy Lotos, krótko po tym rozpoczęło się postępowanie upadłościowe. Nie doprowadziło ono jednak do upadłości spółki z Gorlic, którą za 1 mln zł kupiła od Lotosu firma Drogbud.

Kilka lat później sprzedała ją zarejestrowanej w Kanadzie tajemniczej spółce Hudson Oil Corporation (w jej zarządzie zasiadają Kanadyjczycy i Polacy, m.in. Arkadiusz Krężel, były szef ARP), jednak transakcja do dziś nie jest sfinalizowana, bo strony kłócą się w sądzie.

Ministerialny plan prywatyzacji nie wspomina o gdańskim Lotosie, co może oznaczać, że przez dwa lata skarb zamierza analizować kontrowersyjną koncepcję połączenia firmy z PGNiG lub Orlenem, co sygnalizował kilka tygodni temu w rozmowie z „Pulsem Biznesu”. Lotos nie znalazł się też w projekcie załącznika nr 1, zawierającego pełną listę firm przeznaczonych do prywatyzacji w latach 2012-13. Być może więc skarb zdecydował się umieścić grupę na liście spółek strategicznych, nad którymi zamierza utrzymać kontrolę.

Sektor chemiczny

spółek do prywatyzacji 9

Kilka tygodni temu minister skarbu deklarował w „Pulsie Biznesu”, że zamierza pozbyć się akcji wszystkich spółek chemicznych. W planie prywatyzacji na lata 2012-23 podtrzymuje tę deklarację. Planuje sprzedaż Ciechu, zakładów azotowych z Puław i Tarnowa oraz Zakładów Chemicznych Police, zastrzegając, że realizacja planu będzie uzależniona od sytuacji na rynku kapitałowym.

Sektor uzdrowisk

13

spółek do prywatyzacji

Resort skarbu zapowiada wprowadzenie do uzdrowisk inwestorów, którzy zapewnią im kapitał na rozwój. Minister liczy też na zmianę przepisów wyłączających z prywatyzacji siedem uzdrowisk (m.in. Ciechocinek, Busko-Zdrój, Krynicę-Żegiestów i Lądek- -Długopole), co umożliwiłoby ich sprzedaż.

Sektor turystyczny

6 spółek do prywatyzacji

„Spółki prowadzące działalność hotelarską lub restauracyjną zostaną poddane procesom prywatyzacyjnym lub — w przypadku zaistnienia określonych, niesprzyjających warunków — likwidacji” — przewiduje plan MSP. Wśród firm turystycznych skarbu są m.in. Polskie Tatry (właściciel zakopiańskich nieruchomości) i kolejowy WARS, kontrolowany operacyjnie przez InterCity, które dotąd nie kwapiło się, by wykładać gotówkę na odkupienie akcji od ministerstwa.

Sektor maszynowy i metalowy

36

spółek do prywatyzacji

To jedna z trudnych branż, w której od lat nie udało się zakończyć prywatyzacji, choć skarb nigdy nie traktował jej jako strategicznej. MSP zastrzega, że powodzenie tego procesu będzie uzależnione nie tylko od sytuacji gospodarczej w kraju i za granicą, ale też od kondycji ekonomicznej samych spółek i efektów restrukturyzacji części z nich. W tym kontekście plan sprzedaży w ciągu niespełna dwóch lat 26 jednoosobowych spółek skarbu, dwóch z większościowym udziałem państwa i ośmiu resztówek wydaje się dość ambitny.

Sektor transportu

44

spółki do prywatyzacji

To głównie działające regionalnie PKS. Ze względu na ich lokalny charakter skarb planuje m.in. nieodpłatne przekazywanie akcji i udziałów samorządom.

Sektor rolno-spożywczy

35

spółek do prywatyzacji

Do 20 września resort skarbu będzie sprzedawał akcje Krajowej Spółki Cukrowej pracownikom i plantatorom. Sprywatyzować zamierza także cztery spółki inseminacyjne i osiem hurtowych rynków spożywczych. Ich udziały, podobnie jak w przypadku KSC, trafią do uprawnionych podmiotów związanych z działalnością prywatyzowanych przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komu spółki, komu...