Komu zaszkodzi śmierć prezesa Totala

Wypadek Christophe’a de Margerie pod Moskwą pozbawia Władymira Putina przyjaciela i jednego z największych sprzymierzeńców jego kraju na Zachodzie, ocenia portal Fortune.com.

„Trudno sobie wyobrazić, by następny prezes Totala był równie skutecznym adwokatem Rosji jak de Margerie. Nie będzie miał równie osobistego stosunku do zaangażowania w producenta gazu Novatek, który znalazł się pod sankcjami, i do ogromnego projektu gazowego na Jamale” – czytamy w Fortune.com.

Według portalu Rosja straciła także osobę, która miała odpowiedni kapitał polityczny, żeby móc zjednywać temu krajowi francuską opinię publiczną. Christophe de Margerie spotkał się nawet ostatnio z byłym ministrem obrony Rosji Siergiejem Naryszkinem, gdy temu udało się mimo unijnych sankcji wjechać do Francji (choć z drugiej strony w przemówieniu wygłoszonym przed śmiercią w Moskwie prezes Totala skrytykował rosyjskie władze za nieelastyczną politykę wobec Kijowa). Teraz, zdaniem Fortune.com, gniew prezydenta Władymira Putina skupi się na Władimirze Martynience, rzekomo pijanym w momencie katastrofy operatorze feralnego pługa, który brał udział w wypadku.

- Pewnie teraz ten człowiek zaczyna sobie uświadamiać, że zabił jednego z najbliższych i najbardziej wpływowych przyjaciół autorytarnego prezydenta. Prezydenta z dobrze udokumentowanymi problemami z kontrolowaniem gniewu, a na dodatek wywodzącego się z jednej z najbardziej brutalnych organizacji, jakie istniały na tej planecie – komentuje Fortune.com.

Portal donosi, że rosyjscy śledczy już zapowiedzieli, że konsekwencje dotkną nie samego operatora pługa, ale znacznie wyżej postawionych osób we władzach portu lotniczego Wnukowo. Jeden ze śledczych miał poinformować, że pod wpływem alkoholu byli także kontrolerzy lotów, którzy wyrazili zgodę na start samolotu, na którego pokładzie znajdował się Christophe de Margerie. Fortune.com zwraca uwagę na ironię losu, widoczną w tragicznych wydarzeniach spod Moskwy.

>>Umrzeć z ręki pijanego operatora pługa, prawdopodobnie za przyzwoleniem pijanych kontrolerów ruchu to boleśnie rosyjski sposób zakończenia życia przez człowieka, którego Putin nazwał „prawdziwym przyjacielem swojego kraju”<< – komentuje portal.

Zobacz więcej

Christophe de Margerie Bloomberg

Tymczasem serwis AP poinformował w środę, że nowym dyrektorem generalnym, prezesem Totala zostanie Patrick Pouyanne, dotychczasowy szef działu rafineryjnego. Z kolei szefem rady dyrektorów będzie Thierry Desmarest.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Fortune.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Komu zaszkodzi śmierć prezesa Totala