Koń, jak człowiek, miewa humory

Katarzyna Skorska
opublikowano: 17-12-2001, 00:00

Sylwester Piotrowski, jeden z czołowych polskich zawodników WKKW, instruktor jeździectwa, twierdzi, że 70-80 godzin spędzonych w siodle wystarczy, by zacząć wreszcie czerpać prawdziwą przyjemność z jazdy konnej.

— Żeby jednak wyszkolić zawodnika w tym sporcie, potrzeba minimum 5 lat codziennych treningów — dodaje.

Oczywiście, ważne są wszystkie chwile spędzone z koniem (czyszczenie i pielęgnacja). Rodzi się wówczas wzajemne zaufanie między jeźdźcem i jego wierzchowcem. Takie porozumienie konieczne jest w sporcie, ale przyda się na każdym poziomie zaawansowania. Jeżeli poznamy charakter naszego konia, będziemy wiedzieli, że na przykład płoszy się na widok rowerzysty albo nie lubi przechodzić przez rzekę.

Są konie spokojne i złośliwe, ambitne lub tchórzliwe. Różnią się między sobą nie tylko rasą, wielkością i maścią, ale także temperamentem, charakterem i uzdolnieniami. Zdarzają się wierzchowce obdarzone pięknym ruchem — wymarzone do ujeżdżania. Są konie kochające skakać.

Próby dzielności młodych koni to przede wszystkim wyścigi, na których sprawdza się ich szybkość, wytrzymałość, zręczność, wolę walki. Najlepsze z nich trafiają do sportu.

W Polsce jest ponad 600 ośrodków jeździeckich. Różnią się między sobą wielkością, wyposażeniem, położeniem i zasadami funkcjonowania. Koszt godziny w siodle wynosi od 15 do 80 złotych. Wiele ośrodków jeździeckich oferuje także pensjonat dla prywatnych wierzchowców. Za dach nad głową i jedzenie płaci się w zależności od lokalizacji stajni i zaplecza. Zasada jest prosta: im bliżej centrum dużego miasta i bardziej znana stajnia — tym drożej. Utrzymanie wierzchowca poza rejonem wielkich miast to wydatek rzędu 250-400 złotych miesięcznie, wokół Warszawy, Poznania, Katowic ceny są znacznie wyższe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Skorska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koń, jak człowiek, miewa humory