Koncern będzie bogatszy w czerwcu o 450 mln zł

Maria Trepińska
07-06-2005, 00:00

Do końca tego miesiąca Kompania Węglowa ma otrzymać wsparcie kapitałowe. Połowę gotówką, resztę w akcjach. Czyich? To się okaże.

Skupiająca 18 kopalni Kompania Węglowa (KW) od ponad roku czeka na dokapitalizowanie. W tym miesiącu może otrzymać część potrzebnej jej kwoty.

Teraz połowa

Zgodnie z rządowym programem restrukturyzacji górnictwa, KW miała otrzymać 900 mln zł poza akcjami Telekomunikacji Polskiej, które dostała już w 2003 r.

— Liczymy na to, że w czerwcu dostaniemy około 200 mln zł gotówką. Pieniądze będą przeznaczone na spłatę długów przyjętych po spółkach węglowych — mówi Maksymilian Klank, prezes Kompanii Węglowej.

Według Stanisława Speczika, wiceministra skarbu, gotówka, którą dostanie KW, ma pochodzić z Funduszu Rozwoju Przedsiębiorstw.

Jeszcze nie jest przesądzone, których spółek akcje otrzyma KW i czy będą wśród nich firmy notowane na giełdzie. Pojawiają się sprzeczne informacje. Stanisław Speczik mówił w ubiegłym tygodniu o możliwości dokapitalizowania KW walorami koksowni, które następnie odkupiłaby Jastrzębska Spółka Węglowa. Byłyby to akcje wartości około 300 mln zł. Wspominał też, że koncern ma dostać walory Węglokoksu, eksportera węgla.

— Jeszcze nie zapadły wiążące decyzje — kwituje prezes Klank.

Szef KW szacuje, że połowę z planowanego dokapitalizowania, czyli blisko 450 mln zł, uzyska w tym miesiącu.

Więcej koksowego

KW realizuje przyjętą w lutym 2005 r. strategię, która m.in. zakłada zmianę struktury wydobycia.

— Rozpoczęliśmy inwestycje w kopalni Szczygłowice, która ma pokłady węgla koksowego. W tym roku utrzymują się wysokie ceny tego gatunku, dlatego już 1 lipca zwiększamy tam jego wydobycie — mówi prezes Klank.

Do 2009 r. produkcja węgla koksowego ma wzrosnąć z dotychczasowych 3,2 mln do 4,9 mln ton w 2009 r.

Również 1 lipca koncern rozpocznie łączenie kopalni Sośnica i Makoszowy. W piątek zarząd KW prowadził konsultacje ze związkami zawodowymi w tej sprawie.

— Nie przewidujemy ograniczenia zatrudnienia w tych kopalniach — zapewnia prezes KW.

W KW pracuje 72 tys. osób — firma jest największym koncernem węglowym w Europie. W ubiegłym roku wypracowała 430 mln zł zysku netto wobec 599,9 mln zł straty w 2003 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koncern będzie bogatszy w czerwcu o 450 mln zł