Koncerny paliwowe ostudziły nastroje

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 03-01-2002, 00:00

Europejscy gracze skupili się wczoraj na rynku walutowym, a rynek akcji raczej omijały emocje.

Do udanych sesje zaliczyć mogą papiery producentów chipów, na które zgodnie z ogólnoświatową tendencją panował silny popyt. Wzrosty indeksów uniemożliwiły jednak spółki paliwowe.

Wyprzedaż akcji m.in. holenderskiego Royal Dutch Petroleum i francuskiego Total Fina Elf to efekt spadku cen ropy po wypowiedziach, że ograniczenie wydobycia surowca nie wywoła zwyżki jego kursu. W Niemczech, mimo mocnego wzrostu wyceny Infineona, producenta procesorów, lekko spadł indeks DAX. Wywołała to przecena papierów SAP, największego w Europie producenta oprogramowania. Rynek obawia się, że miniony kwartał przyniesie spółce bardzo słabe wyniki.

Na pogorszenie nastrojów inwestorów miały również wpływ wypowiedzi ekonomistów banków HSBC i Merrill Lynch, którzy nie widzą wielkich szans na poprawę zysków spółek ze Starego Kontynentu w rozpoczynającym się roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Koncerny paliwowe ostudziły nastroje