Końcówka roku sprzyja złotemu

  • Anna Wrzesińska
30-12-2013, 10:40

Bieżący tydzień polska waluta rozpoczyna blisko grudniowych szczytów. Umocnienie złotego w minionym tygodniu miało miejsce na płytkim rynku, co może przełożyć się na lekkie odreagowanie złotego na początku tego tygodnia.

Nie zmienia to jednak faktu, że końcówka roku będzie bardzo pozytywna dla PLN na co mają wpływ głównie lepsze perspektywy dla polskiej gospodarki, jak i oczekiwania odnośnie zacieśniania polityki monetarnej przez RPP w drugiej połowie 2014 roku.

Duża zmienność obserwujemy na parach dolarowych. Przede wszystkim na uwagę zasługują silne piątkowe ruchy na eurodolarze. Para EURUSD wzrosła o dwie figury zbliżając się w rejon 1,39, po czym nastąpiło silne odreagowanie. Dziś notowania oscylują w rejonie 1,3750 i mogą pozostać w niewielkim zakresie przy braku istotnych publikacji makroekonomicznych.  Dopiero jutro poznamy grudniowe odczyty indeksu Chicago PMI i indeksu zaufania konsumentów, co w przypadku lepszych danych może przynieść odreagowanie na dolarze. Warto nadmienić, że piątkową świece dzienną charakteryzuje długi cień od góry, co może świadczyć o presji podażowej w rejonie powyżej 1,38 USD za euro.

W tym tygodniu uwaga będzie się skupiać wokół publikacji indeksów aktywności w sektorze przemysłowym. Indeksy PMI z Europy i odpowiednik tego wskaźnika z USA zostaną opublikowane już w czwartek. Generalnie analitycy spodziewają się lepszych danych z Europy- wyjątek tutaj stanowi Francja. Panadto warto zwrócić uwagę na wstępne dane odnośnie inflacji CPI ze strefy euro. Silny spadek tego wskaźnika w ostatnim czasie był  impulsem do luzowania polityki monetarnej przez ECB. Zdaniem Mario Draghi nie ma jednak teraz pilnej potrzeby obniżania stóp procentowych, gdyż nie ma ryzyka deflacji, a sytuacja w strefie euro uległa poprawie w drugiej połowie tego roku.

EURPLN

EURPLN pozostanie w trendzie spadkowym. Notowania pozostają powyżej dolnego ograniczenia kanału spadkowego, którego dolne ograniczenie wyznacza wsparcie w rejonie 4,10. Eurozłoty obecnie testuje opór w postaci linii tenkan na wykresie dziennym w rejonie 4,15.  Dziś możliwa jest kontynuacja odreagowania w okolice 4,16, gdzie znajduje się silniejszy opór.

EURUSD

Eurodolar przetestował w piątek strefę oporu w rejonie 1,3810-1,3830 i zbliżył się w okolice 1,39. Popyt na euro nie zdołał się jednak utrzymać zbyt długo.  Para powróciła szybko w rejon 1,3750. Na chwilę obecna notowania pozostają stabilne. Oczekujemy, że dziś EURUSD może poruszać się w dość wąskim zakresie wahań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Końcówka roku sprzyja złotemu