Koniec dwóch kar za ZUS

opublikowano: 18-04-2012, 00:00

Rząd przyjął projekt wykluczenia podwójnych sankcji dla osób fizycznych będących płatnikami składek ZUS.

Niedługo zniknie z przepisów możliwość podwójnego karania za niepłacenie składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i inne pobierane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji dwóch ustaw: o systemie ubezpieczeń społecznych oraz kodeksu karnego, które są źródłem podwójnego karania za ten sam czyn. Oba akty przewidują sankcje za niezapłacone składki lub za ich odprowadzenie w zaniżonej wysokości, ale żaden przepis nie wyklucza ich wzajemnie. Mogą być nałożone jednocześnie, co Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą w wyroku wydanym 18 listopada 2010 r. O 18 miesięcy odroczył jednak utratę mocy niekonstytucyjnych regulacji, aby dać czas na właściwą zmianę prawa. Termin mija 31 maja 2012 r.

Problem dotyczy osób fizycznych, będących płatnikami ZUS. Stan prawny stwarza możliwość podwójnego karania za ten sam czyn, przewidując z jednej strony odpowiedzialność karną za przestępstwo lub wykroczenie (z kodeksu karnego), z drugiej dodatkową opłatę (z systemu ubezpieczeń). W przypadku uchylania się od opłacania składek ZUS może wymierzyć na płatnika opłatę dodatkową w wysokości do 100 proc. nieopłaconych składek. Projektowana nowelizacja nie wykreśla z prawa żadnego z tych rodzajów sankcji. Pozostawia je, zachowując także ich wymiar. Dodatkowa opłata ZUS-owska nadal ma sięgać wysokości 100 proc. nieopłaconych składek, ale nie będzie zastosowana w razie nałożenia na płatnika środków przewidzianych w przepisach karnych. Rząd proponuje wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym decyzja o opłacie dodatkowej zostanie uchylona w przypadku prawomocnego skazania za przestępstwo lub wykroczenie. W takich sytuacjach opłata ma być zwracana w ciągu 30 dni od uprawomocnienia się wyroku. Wszczęte przez ZUS postępowanie o wymierzenie dodatkowej opłaty, w przypadku gdy płatnik poniesie odpowiedzialność karną, zostanie umorzone z urzędu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu