Czytasz dzięki

Koniec hossy w inwestycjach

  • Alfred Adamiec
opublikowano: 07-01-2020, 22:00

Tempo wydatków na nowe projekty budowlane w samorządach spadnie w 2020 r. Nie będzie to tylko efekt reformy PIT.

W samorządowych planach budżetowych wyraźnie widać, że nowy rok przyniesie stagnację, zwłaszcza w inwestycjach. Warszawa szacuje, że wyda na nie prawie 2,8 mln zł przy dochodach 18,2 mld zł (w minionym roku, gdy dochody były niższe o około 1 mld zł, było to 3 mld zł). Kraków, z dochodami 6,2 mld zł, zamierza wydać na inwestycje 1,2 mld zł, czyli tyle samo ile w 2019 r., a Wrocław, przy 5,3 mld zł dochodów,wyda 0,8 mld zł, czyli także mniej więcej tyle samo.

Są samorządy, np. Lublin, które aby utrzymać poziom wydatków inwestycyjnych, zapowiadają podwyżkę podatków i opłat lokalnych (np. podatku od nieruchomości, opłat parkingowych czy cen biletów autobusowych). Wzrosną również opłaty za odpady, gdyż firmy śmieciowe dyktują w przetargach coraz wyższe stawki.

Trudniejsze czasy

— Rok 2020 będzie trudny dla samorządów — mówi Paweł Ludwiniak, ekspert Fundacji Republikańskiej. Jego zdaniem to, co korzystnie odbije się na portfelach osób pracujących — reforma podatkowa i wzrost płacy minimalnej — „będzie odbywać się kosztem samorządów”.

— Warto też zwrócić uwagę, że znacznie szybciej niż rządowa subwencja rosną wydatki samorządów na oświatę — dodaje Paweł Ludwiniak.

Wbrew temu, co twierdzi większość samorzadów, reforma podatkowa — zdaniem Piotra Bartkiewicza, analityka mBanku — nie jest jednak głównym powodem końca złotych czasów dla inwestycji.

— Plany budżetowe samorządów wskazują na spory spadek wydatków zarówno bieżących [np. na utrzymanie dróg, oświetlenia ulicznego, etatów nauczycieli w szkołach — red.], jak też inwestycyjnych. W przypadku inwestycji możemy mówić wręcz o cięciu nakładów, średnioo 25-30 proc. w stosunku do ubiegłego roku. To głównie efekt zbiegnięcia się w czasie cyklu wydatkowania funduszy UE i cyklu wyborczego. Mieliśmy ostatnio boom w zamówieniach publicznych. Duże projekty inwestycyjne, w tym realizowane z dotacji unijnych, które rozpoczęły się w latach 2018-19, powoli się kończą. Jednocześnie nakładają się na to uwarunkowania zewnętrzne, jak reforma PIT, która skutkuje mniejszym wzrostem dochodów samorządowych — mówi Piotr Bartkiewicz.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Mniej w tej samej cenie

Podkreśla też, że cięcia w inwestycjach wymuszają restrykcje prawne, którymi obciążone są samorządowe finanse — chodzi m.in. o limity zadłużenia.

— Co do zasady wydatki bieżące muszą być równoważone przez bieżące wpływy, a deficyt musi być czymś pokryty [np. długiem — red.]. Ta zasada nie dotyczy wydatków majątkowych i właśnie tam samorządy szukają oszczędności. Poza tym restrykcje związane z limitem zadłużenia uniemożliwiają niektórym samorządom zaciąganie dodatkowych zobowiązań na dużą skalę na kolejne inwestycje. Do spadku wydatków inwestycyjnych przyczyni się też inflacja, w tym wzrost kosztów usług komunalnych i robót budowlanych, a także płac. W mniejszym stopniu natomiast wpłyną na to ceny prądu, bo mają one stosunkowo niski udział w wydatkach samorządowych — mówi Piotr Bartkiewicz.

Wzrost cen materiałów i usług, m.in. w wyniku podniesienia płacy minimalnej, wpłynie, jego zdaniem, na efektywność przedsięwzięć samorządowych. Inflacja spowoduje, że choć planowana kwota wydatków inwestycyjnych w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego nie zmieni się znacząco w trakcie roku, to może się okazać, że „za te same pieniądze gminy, powiaty i województwa zbudują mniej kilometrów dróg, położą mniej płyt chodnikowych i kupią mniej autobusów”, niż obecnie planują.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane