Koniec kłopotów z kadrami

opublikowano: 14-08-2013, 00:00

Za wysokie koszty zatrudnienia? Nie możesz znaleźć dobrych pracowników? Specjaliści pomogą rozwiązać problem. Bezpłatnie

Obszarem, w którym podczas prowadzenia firmy wciąż pojawiają się kłopoty i wątpliwości, są sprawy związane z zatrudnieniem. Przedsiębiorcy nie mogą znaleźć wartościowych pracowników lub bezowocnie szukają kompetentnych osób na zastępstwo. Uważają, że koszty zatrudnienia są zbyt wysokie, ale nie wiedzą, jak je zmniejszyć bez stosowania drastycznych rozwiązań, jakimi są zwolnienia. W takich przypadkach firmom mogłoby pomóc wsparcie doświadczonych specjalistów od doradztwa personalnego. Teraz mogą skorzystać z niego za darmo — wystarczy zgłosić się do naszego programu pod nazwą Akcelerator „Pulsu Biznesu”.

Na sezon i zastępstwo

Wątpliwości dotyczące zatrudniania i spraw pracowniczych rozstrzygną eksperci z Work Service — strategicznego partnera naszej akcji. To największa firma na polskim rynku usług personalnych. Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy się do niej zgłaszają?

— Wspieramy firmy w rozwoju ich biznesu przez strategiczne doradztwo w obszarze szeroko pojętego HR. Oferujemy cały wachlarz usług związanych z tą tematyką. Pierwszym obszarem, w którym się specjalizujemy, jest praca tymczasowa — wiele osób od lat kojarzy Work Service przede wszystkim z tą działalnością. To usługa przydatna dla każdej firmy, w której występują wahania poziomu zatrudnienia — mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Praca tymczasowa jest rozwiązaniem dla firm, które szukają elastycznych rozwiązań, a z różnych względów nie są w stanie wypoziomować swojego cyklu produkcyjnego czy zabezpieczyć ciągłości podaży usług w sezonie.

— Chodzi o sytuacje, kiedy firma musi dopasować swoje zasoby do popytu i chce to zrobić w sposób efektywny kosztowo. Gwarantujemy tym samym bezpieczeństwo ciągłości prowadzenia biznesu. My dostarczamy pracowników o kwalifikacjach, jakich oczekuje pracodawca, i w miejscu, w którym by tego chciał. Możemy znaleźć pracowników do każdego zakątka kraju, choć nie tylko, bo działamy też w kilku innych państwach Europy Środkowej — mówi Tomasz Hanczarek.

Drugi rodzaj działalności pomocnej przedsiębiorcom to outsourcing — personalny albo funkcji, pewnego zakresu działania przedsiębiorstwa.

— Outsourcing występuje i pomaga wszędzie tam, gdzie pracodawca z różnych względów decyduje się na wydzielenie części produkcyjnej lub innego procesu, aby uelastycznić swój model biznesowy. Co istotne, w outsourcingu firma zlecająca płaci za faktyczne wykonywanie usługi lub procesu, a nie pozostawanie pracownikóww gotowości do zadań — mówi Tomasz Hanczarek.

Trzecim obszarem, w którym specjalizuje się Work Service, jest dobór personalny, czyli pomoc w sytuacjach, gdy pracodawca ma problem ze znalezieniem pracownika o odpowiednim poziomie kompetencji i doświadczeń.

— Tutaj porównałbym naszą działalność do klasycznych agencji headhunterskich. Mamy podobne narzędzia i bardzo podobny sposób pracy, co więcej — dysponujemy jedną z największych baz kandydatów w kraju. To są wszelkiego rodzaju bezpośrednie rekrutacje z wykorzystaniem metod direct search, assessment center czy wywiadów behawioralnych. Oferujemy także rekrutacje masowe, gdy firma chce zrekrutować na przykład kilkuset pracowników do nowo otwieranej placówki. Rekrutujemy na wszystkie szczeble, od najwyższych po szeregowe — mówi Tomasz Ślęzak, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży i marketingu Work Service.

Kolejny rodzaj działań, z jakich korzystają przedsiębiorcy, to strategiczne doradztwo obejmujące sferę zagadnień miękkiego HR. Chodzi na przykład o kreowanie profili kompetencyjnych, wycenę i wartościowanie stanowisk pracy, budowanie modeli ocen pracowniczych, standardów rozmów rozwojowych czy rozmów rocznych. To kwestie tworzenia modeli wynagradzania czy budowania wizerunku pracodawcy na lokalnym rynku pracy.

— Przygotowujemy przedsiębiorstwa od strony HR także do restrukturyzacji i połączeń, oferując im usługę outplacementu. Wspieramy pracowników w powrocie na rynek pracy — mówi Tomasz Hanczarek.

Szukanie oszczędności

W ramach tego obszaru Work Service pomaga optymalizować model i koszty zatrudnienia.

— Można powiedzieć, że niejako skanujemy działanie przedsiębiorstwa w pewnym aspekcie, audytujemy procesy i szukamy oszczędności oraz powodów strat tam, gdzie na pierwszy rzut oka ich nie widać. I znajdujemy te oszczędności, a one realnie przekładają się na poprawienie wskaźników firmy związanych chociażby z rotacją pracowników czy absencjami chorobowymi. Dzięki temu przedsiębiorstwa działają efektywnie i stają się bardziej konkurencyjne — mówi Tomasz Ślęzak.

Eksperci Work Service czekają na problemy zgłoszone przez przedsiębiorców do końca sierpnia (to termin wypełniania ankiet w programie). W następnym etapie zostaną wybrane firmy, dla których specjaliści będą w pierwszej kolejności szukali optymalnych rozwiązań. W tym celu odbędą się specjalne spotkania i audyty w przedsiębiorstwach. Na łamach „Pulsu Biznesu” będziemy szczegółowo opisywali problemy i ich rozwiązania. Chodzi także o to, aby przedstawione przypadki były wskazówką lub przestrogą dla innych firm.

Partnerzy projektu
W Akceleratorze „Pulsu Biznesu” wsparcia dla firm udzielą renomowani partnerzy programu z różnych branż. W sprawach związanych z zatrudnieniem pomoże największa na polskim rynku usług personalnych firma usługowa Work Service. Problemami prawnymi zajmą się przedstawiciele kancelarii Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy, natomiast w kwestiach bankowych radą służą specjaliści Raiffeisen Banku. Wsparcia konsultingowego i dotyczącego inwestycji udzielą eksperci z grupy doradczo-inwestycyjnej DGA oraz środkowoeuropejskiej grupy inwestycyjnej Penta.

 

Jak to działa
Każdy przedsiębiorca może napisać, jakie ma problemy związane z biznesem. Wystarczy wypełnić specjalną ankietę na stronie programu. Porusza ona różne aspekty działalności — od spraw związanych z organizacją firmy przez problemy finansowe po kwestie prawne. W każdym z tematycznych obszarów znajdują się przykładowe pytania. Na wypełnione ankiety czekamy do końca sierpnia. Później zostaną wybrane firmy, dla których partnerzy poszukają najlepszego wyjścia z kłopotów. Następnym etapem będą audyty w tych przedsiębiorstwach — po nich eksperci przygotują optymalne rozwiązania problemów. Wszystkie etapy projektu będziemy na bieżąco opisywać na łamach „Pulsu Biznesu”.

 

WIĘCEJ INFORMACJI:
Ankietę dla przedsiębiorców i szczegóły programu znajdziesz na stronie: akcelerator.pb.pl.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu