Koniec porządków w Jaśle

PJ
opublikowano: 29-10-2010, 00:00

Za miesiąc Lotos stanie się 100-procentowym właścicielem spółki z południa Polski.

Za miesiąc Lotos stanie się 100-procentowym właścicielem spółki z południa Polski.

Na 30 listopada zwołane zostało walne spółki Lotos Jasło, zajmującej się produkcją i sprzedażą ciężkiego oleju opałowego oraz dystrybucją paliw. Większościowym jej akcjonariuszem jest Grupa Lotos z 98,05-procentowym udziałem w kapitale. Walne ma przegłosować przymusowy wykup akcji od akcjonariuszy mniejszościowych.

— Grupa Lotos ma zamiar osiągnąć 100-procentowy udział w kapitale zakładowym spółki, dlatego korzystamy z możliwości określonych w kodeksie spółek handlowych — potwierdza Marcin Zachowicz, rzecznik Grupy Lotos.

Wykup resztówek rozpoczął się już w styczniu. Zorganizowano wtedy spotkania z posiadającymi akcje pracownikami, by przedstawić im harmonogram i zasady.

— Pierwsza oferta (z 4 lutego) została skierowana wyłącznie do osób, które nabyły akcje na podstawie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, ich spadkobierców oraz tych, którzy otrzymali od nich akcje w darowiźnie. Druga (z 20 maja) skierowana była do pozostałych akcjonariuszy — wyjaśnia Marcin Zachowicz.

Do końca września Grupa Lotos kupiła 782 422 akcji Lotos Jasło od 1579 akcjonariuszy. Zapłaciła 3,8 mln zł.

Wykup akcji pracowniczych ma jeszcze dłuższą historię. Wiele lat temu załogi rafinerii w Jaśle i Czechowicach otrzymały blisko 15-procentowe pakiety. W 2005 r. kontrolę nad obiema spółkami przejęła Grupa Lotos.

Gdy w tym samym roku debiutowała na GPW, pracownicy rafinerii południowych liczyli, że także ich akcje trafią na parkiet. Tak się jednak nie stało. Lotos obiecywał, że akcje załogi wykupi. Sprawa się odwlekała, przeszkodą miał być m.in. niezakończony proces wnoszenia należących do skarbu resztówek tych rafinerii do Grupy Lotos. Bariera zniknęła latem 2009 r. Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu, obiecał wtedy, że akcje wykupi. Słowa dotrzymał w 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu