Koniec sielanki, złoty w dół

Adam Łaganowski
opublikowano: 24-03-2005, 00:00

Sytuacja na rynku złotego już nie przypomina sielanki z początku 2005 r. i z roku ubiegłego. Nasza waluta nadal traci. Kapitał odpływa z Polski i z naszego regionu — po świętach decyzję o obniżkach stóp mają wszak podjąć banki centralne Węgier, Polski i Czech. Z drugiej strony, wyższe stopy procentowe i rentowności obligacji w USA obniżają opłacalność transakcji „carry trade” lub czynią je nieopłacalnymi.

Analitycy zgodnie przewidują, że obniżka na Węgrzech będzie niewielka (50 pkt baz.), biorąc pod uwagę obecną wysokość stóp (8,25 proc.) i inflację (3,2 proc.). W Polsce nie słychać jeszcze tego typu opinii. Spadający kurs złotego może jednak zmienić obraz cyklu obniżek stóp procentowych i wstrząsnąć rynkiem obligacji, mocno dyskontujących obniżki. Przecena papierów dłużnych z pewnością odbiłaby się na notowaniach złotego, a przy obecnym nastawieniu rynku wsparłaby tendencję osłabiania złotego. Powstałby efekt domina, ale na razie wyprzedaży naszych obligacji nie widać, a przetargi organizowane przez resort finansów ciągle cieszą się dużą popularnością. Złoty będzie nadal tracił, sytuacja powinna się jednak nieco ustabilizować w związku ze świętami i tradycyjnie niższą aktywnością rynku w Wielki Piątek.

Inflacja w cenach konsumenta wzrosła w USA w lutym do 0,4 proc. (oczekiwano 0,3 proc.). Potwierdziło to obawy rynku oraz Fed, że wzrost cen będzie większy niż oczekiwano i wzmocni to cykl podnoszenia stóp w USA. Dolar jest bardzo silny, informacje o inflacji dodatkowo go wzmocniły, ale doprowadziły też do pierwszej realizacji zysków. Euro powróciło powyżej 1,30 USD. Wspólną walutę osłabiały dane z Niemiec, gdzie indeks Ifo spadł poniżej oczekiwań do 94 pkt. Najbliższe wsparcie dla EUR/USD znajduje się na poziomie 1,27.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Łaganowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Koniec sielanki, złoty w dół