Koniec wzrostów euro

Mariusz Potaczała
opublikowano: 17-05-1999, 00:00

Koniec wzrostów euro

Wzrost euro, którego świadkami byliśmy na początku maja, został powstrzymany w minionym tygodniu przez pomyłkowe zbombardowanie ambasady chińskiej w Belgradzie. Mimo że co jakiś czas na rynek docierały pozytywne dla wspólnej waluty europejskiej informacje, to ani obietnica częściowego wycofania wojsk serbskich z Kosowa, ani uspokojenie sytuacji w Chinach nie były w stanie zmienić negatywnego trendu euro. Największy cios waluta europejska otrzymała w środę ze strony Rosji, gdzie zdymisjonowanie przez Jelcyna premiera Primakowa spowodowało spadek kursu EUR/USD do 1,0600. Ranga tego wydarzenia oraz niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji w Rosji nie pozwoliły wspólnej walucie europejskiej podrożeć ponad poziom 1,0670.

KRYZYS polityczny w Rosji w przyszłym tygodniu może przyczynić się do dalszego obniżenia wartości waluty europejskiej. Według naszych analiz możemy ponownie przetestować najniższe poziomy 1,5550-80, które powinny wytrzymać presję. W dalszej perspektywie, nawet nie rozwiązany kryzys w Moskwie przejdzie na dalszy plan i euro będzie umacniało się. W ciągu następnego miesiąca należy spodziewać się ponownego testowania 1,0850 USD/EUR.

UMOCNIENIE złotego w ubiegłym tygodniu zostało zastopowane przez te same czynniki polityczne, które wpłynęły osłabiająco na euro. Niestety zawirowania na arenie międzynarodowej spowodowały korektę dotychczasowego trendu, w wyniku czego waluta krajowa osłabiła się do poziomu 3,9500/50 PLN/USD.

W BIEŻĄCYM tygodniu kurs USD/PLN powinien odrobić straty, gdyż wpływ wiadomości z Rosji na kwotowania złotego będzie coraz mniejszy a pozytywne dla Polski wskaźniki makroekonomiczne spowodują umacnianie się złotego i przebicie 3,9200 a następnie 3,9000 PLN/USD.

Mariusz Potaczała

Treasury Managment Services — Zarządzanie Gospodarką Pieniężną; tel. (022) 827 48 23

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Koniec wzrostów euro