Koniec z wnioskami o dopłaty na papierze

opublikowano: 12-02-2018, 22:00

O przyznanie dopłat dla rolników będzie można się ubiegać tylko przez internet. Mniej zinformatyzowani nie muszą się jednak martwić.

W poniedziałek w samo południe została uruchomiona demonstracyjna wersja systemu e-WniosekPlus, a w połowie marca ma ruszyć jego wersja produkcyjna. Korzystać z niego będą rolnicy występujący o dopłaty.

W związku z wymaganiami UE 100 proc. wniosków ma być bezpośrednio wprowadzonych przez rolników do systemu. System wniesie zupełnie nową jakość w obsłudze wniosków o dopłaty - mówi Marek Deutsch, zastępca prezesa ARiMR ds. IT
Zobacz więcej

W związku z wymaganiami UE 100 proc. wniosków ma być bezpośrednio wprowadzonych przez rolników do systemu. System wniesie zupełnie nową jakość w obsłudze wniosków o dopłaty - mówi Marek Deutsch, zastępca prezesa ARiMR ds. IT Fot. Szymon Łaszewski

— W związku z wymaganiami Unii Europejskiej 100 proc. wniosków ma być bezpośrednio wprowadzonych przez rolników do systemu. System wniesie zupełnie nową jakość w obsłudze wniosków o dopłaty — mówi „PB” Marek Deutsch, zastępca prezesa Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa ds. IT.

W jego ocenie rolnicy to dobrze zinformatyzowana część społeczeństwa.

— Większość rolników posiada komputery i sprawnie się nimi posługuje, niemniej uspokajam wszystkich zainteresowanych — rolnik nie musi mieć komputera. Będzie mógł skorzystać z komputerów udostępnionych w biurach powiatowych agencji oraz pomocy pracowników agencji i ośrodków doradztwa rolniczego — wyjaśnia Marek Deutsch.

Nowy system ma m.in. zapobiegać błędom popełnianym przez beneficjentów podczas zgłaszania powierzchni użytków rolnych czy podnieść skuteczność administracyjnych kontroli krzyżowych. Według ARiMR prawidłowo wypełnione wnioski w aplikacji eWniosekPlus nie będą wymagały dodatkowych wyjaśnień od rolników, co przyspieszy obsługę wniosków oraz może przyczynić się do wcześniejszych wypłat. W 2017 r. wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło około 1,342 mln rolników. Agencja wypłaci za miniony rok blisko 15 mld zł. Marek Deutsch, który od listopada jest szefem IT w ARiMR, zapowiada też prace nad poprawą stabilności głównego systemu agencji — SIA, na którą w okresie kumulacji wniosków skarżyli się pracownicy.

— Chcemy eliminować wszelkie błędy i luki w oprogramowaniu i infrastrukturze, a także lepiej informować naszych użytkowników o stanie systemu. Przygotowujemy również zmiany architektoniczne, które istotnie wpłyną na wydajność. System SIA ma kilkanaście tysięcy użytkowników, jego użytkowanie ma charakter „kampanijny”, co powoduje częste spiętrzenia prac i rodzi szczególne wymagania i ograniczenia — mówi zastępca prezesa ARiMR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Koniec z wnioskami o dopłaty na papierze