Konopie wjadą do strefy

opublikowano: 23-10-2017, 22:00

Hemptex Trade zbuduje w Biskupcu zakład przetwarzający słomę konopną. Wyda 14,6 mln zł, zatrudni 26 osób.

Tego jeszcze w żadnej Specjalnej Strefie Ekonomicznej nie było. Hemptex Trade chce zbudować w warmińsko-mazurskiej (WMSE) zakład przetwórstwa słomy konopnej. Będzie w nim produkować włókna wykonywane w przemyśle motoryzacyjnym i tkackim oraz paździerz wykorzystywany do produkcji płyt drewnopochodnych i jako ekologiczny opał. Zakład powstanie na działce o powierzchni 1,6 ha w Biskupcu, gdzie fabrykę buduje Egger, austriacki producent płyt.

Fotolia

Nakłady sięgną 14,6 mln zł, a Hemptex Trade zatrudni co najmniej 26 osób. Kilka dni temu WMSSE wydała zezwolenia dla Hydropressu, który zainwestuje 10 mln zł i zatrudni 8 osób w zakładzie bloków zaworowych i przewodów hydraulicznych w Elblągu (ma tu już kilkudziesięciu pracowników), oraz Mazurskich Mebli Szynaka Interline, które rozbudują zakład w Nowym Mieście Lubawskim (13,08 mln zł, 10 pracowników więcej). W tym roku strefa z Mazur wydała 34 zezwolenia, w których firmy deklarują 1,7 mld zł nakładów i 1,4 tys. miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane