Konsolidacja na giełdach utrzymuje się

Wojciech Smoleński
opublikowano: 11-08-2009, 11:31

Po piątkowej dość ciekawej sesji rynek w  kolejnym tygodniu sierpnia praktycznie zamarł. Zmienność wyraźnie się zmniejszyła, a wolumen handlu na NYSE z niskiego spadł na bardzo niski.

Druga połowa sierpnia to tradycyjny szczyt sezonu urlopowego i zazwyczaj rynki są w tym okresie mało aktywne. Traderzy przed urlopem zamykają otwarte pozycje, spada płynność rynku. Wyjątkiem były dwa ostatnie lata kryzysu. Co ciekawe panująca niska zmienność i brak większych ruchów na indeksach nie przekłada się już na spadek cen opcji mierzonych indeksem VIX. Wczoraj pojawił się ciekawy raport Bloomberga, który koncentrował się właśnie na cenach opcji i oczekiwaniach rynku w zakresie przyszłej zmienności. Ogólnie rzecz biorąc rynek spodziewa się istotnego wzrostu zmienności w nadchodzących tygodniach, w szczególności we wrześniu. Z perspektywy historycznej takie oczekiwania na wzrost zmienności często zapowiadają istotną korektę na rynku akcji.

Na walutach również obserwujemy spadek zmienności. Dolar lekko traci w relacji do euro i do jena, ale wygląda to w tej chwili na techniczne odbicie. Największe wahania trwają na funtdolarze, który zniósł już praktycznie cały impuls wzrostowy z przełomu lipca i sierpnia. Główne pary jenowe lekko zniżkują mimo dobrego zachowania indeksów europejskich po otwarciu.

Dzisiejszy dzień będzie ubogi w dane makroekonomiczne. Dane o jednostkowych kosztach pracy i wydajności pracy nie powinny wpłynąć na notowania. Jutro rano rynek będzie reagował na dane o produkcji przemysłowej z Japonii. O 11:00 publikowane będą dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro. W centrum uwagi będzie komunikat po decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych.      

EURPLN

Złoty pozostaje relatywnie stabilny w górnej strefie wczorajszego zakresu. Brak istotnych impulsów z rynków globalnych powinien ograniczyć wahania notowań polskiej waluty. Dzisiejsze dane o saldzie na rachunku bieżącym nie powinny wpłynąć istotnie na notowania. Rynek oczekuje na impuls z zagranicznych rynków akcji, ewentualnie z dolara. Najbliższym wsparciem będzie strefa 4,05-4,07. Oporem pozostaje strefa 4,16-4,17. Złoty może lekko tracić ze względu na trwającą realizację zysków na rynkach.           

EURUSD

Umocnienie dolara z piątku nadal ciąży na notowaniach EURUSD. Wczoraj w godzinach popołudniowych rynek ustanowił nowe minimum ruchu nieco powyżej 1,41. Dzisiejsze odreagowanie w trakcie handlu europejskiego zatrzymało się w pobliżu zniesienia 61,8% wczorajszego spadku. Jeśli schemat będzie kontynuowany, to dolar może ponownie zacząć się umacniać w trakcie sesji amerykańskiej. Jutro w centrum uwagi będzie decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych i komunikat po decyzji. Ciekawa będzie reakcja dolara na komunikat. Skoro wzrosły oczekiwania na podwyżki stóp w USA, rynek będzie szukał potwierdzenia w bardziej jastrzębim komunikacie. Taki jest jednak bardzo mało prawdopodobny. Umocnienie dolara po neutralnym komunikacie potwierdziłoby zatem krótkoterminową zmianę sentymentu do amerykańskiej waluty.       

GBPUSD

Funtdolar wrócił definitywnie do wcześniejszego zakresu 1,60-1,66. Dzisiejsze dane o bilansie handlu zagranicznego nie miały większego wpływu na notowania. Spadek notowań funta może wynikać nie tylko z konsekwencji czwartkowej zapowiedzi BoE zwiększenia programu skupu obligacji. Rynek może realizować zyski z trwającej kilka miesięcy zwyżki notowań brytyjskiej waluty w obawie przed większą zmiennością na indeksach. Brak większych korekt w ostatnim ruchu spadkowym wskazuje na brak większego popytu na funta.
Jutro publikowane będą dane o stopie bezrobocia, ale nie wpłyną istotnie na notowania.        

USDJPY 

Mimo wzrostów na japońskiej giełdzie i pozytywnym sentymencie na parkietach europejskich jen ponownie umacnia się do głównych walut. Decyzja Banku Japonii w sprawie stóp procentowych nie wywołała większych emocji. Prezes Shirakawa jest bardzo ostrożny w optymistycznej ocenie gospodarki japońskiej ze względu na ograniczony efekt globalnych programów stymulacyjnych. Takie nastawienie Banku Japonii ogranicza oczekiwania na zmiany stóp w Japonii i w średnim terminie może wpływać negatywnie na sentyment do jena. Warunkiem koniecznym jest stabilne zachowanie rynków finansowych. Po piątkowym silnym impulsie wzrostowym USDJPY testuje zniesienie 38,2% tego ruchu. Oporem pozostaje piątkowy szczyt przy 97,75.  

Autor: Wojciech Smoleński                            

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Smoleński

Polecane