Konsoliduje, zamyka i sporo inwestuje

Maria Trepińska
09-02-2004, 00:00

Trzy kopalnie staną się jedną. Jedna przestanie istnieć, a zyski będą tak wysokie, że pozwolą na realizację inwestycji za 700 mln zł.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), jedyny producent węgla koksującego niezbędnego do produkcji koksu hutniczego, zamierza wykorzystać światową koniunkturę na ten surowiec. Dlatego zarząd firmy przygotował plan inwestycyjny, który ma umożliwić zwiększenie efektywności wydobycia.

Duże pieniądze

JSW skupia pięć kopalni: Jas-Mos, Borynia, Zofiówka, Pniówek, Krupiński.

Ich zasoby węgla koksującego wynoszą 262 mln ton. Ponadto spółka posiada surowiec w tzw. polach rezerwowych — Bzie-Dębina oraz Pawłowicach, prawie 500 mln ton.

— Celem inwestycji jest zwiększenie zdolności wydobywczych ze względu na występujące zapotrzebowanie i prognozy cenowe na rynku krajowym i europejskim. Stąd przedsięwzięcia inwestycyjne w latach 2004-06 skoncentrowane będą na istniejących kopalniach oraz budowie infrastruktury związanej z projektem łączenia trzech kopalni — wyjaśnia Leszek Jarno, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Szef JSW szacuje, że na bieżące potrzeby inwestycyjne wyda 270 mln zł w tym roku, a w latach 2005-06 kolejne 469 mln zł. Wydatki zostaną sfinansowane głównie ze środków własnych.

Trzy w jedynym

Zarząd JSW przygotował projekt połączenia trzech kopalni: Jas-Mos, Borynia i Zofiówka, w tzw. kopalnię zespoloną, aby umożliwić wydobycie zasobów węgla znajdujących się w filarach ochronnych tych kopalni. Szacuje się, że to przedsięwzięcie dodatkowo będzie kosztować 32,3 mln zł, a jego realizacja rozpocznie się w 2005 r. Jednocześnie prezes Jarno zapowiada, że w ciągu trzech lat, ze względu na wyczerpanie złoża, zostanie zamknięta kopalnia Krupiński.

Wielka niewiadoma

Nadal nie ma decyzji resortu skarbu w sprawie prywatyzacji JSW. Do końca stycznia Rada Ministrów miała zapoznać się z programem przekształceń branży, ale ze względu na zmianę na stanowisku szefa resortu sprawa utknęła. Jedna z koncepcji zakładała wprowadzenie JSW na GPW, inna wniesienie jej aportem do koncernu węglowo-koksowego, który miałby powstać na bazie spółki handlowej Polski Koks.

JSW wypracowała w 2003 r. 14,8 mln zł zysku netto. Przy uwzględnieniu umorzeń wyniósł on 881,7 mln zł. Kopalnia zatrudnia 19,5 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Konsoliduje, zamyka i sporo inwestuje