Konsorcjum nie wypadnie z gry

Marta Nowicka
25-01-2005, 00:00

Zdaniem arbitrów UZP, błędne oświadczenie woli kontrahenta nie upoważnia ich do odrzucenia jego oferty.

Stołeczne przedsiębiorstwo Arcus przegrało w Urzędzie Zamówień Publicznych sprawę z odwołania od decyzji Centrum Zaopatrzenia Poczty PPUP Poczta Polska w Warszawie. Przedmiotem zamówienia była dostawa stemplownic. Ofertę odwołującego odrzucono z powodu uchybień formalnych, dotyczących założeń specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Arcus zgodził się z decyzją zamawiającego, jednak oprotestował jego działania wobec oferty konsorcjum firm Lent.pl z Bydgoszczy i MAT z Krakowa. Konkurencyjna oferta została odrzucona z tego samego powodu, co projekt odwołującego, ale po wniesieniu protestu zamawiający przywrócił ją do przetargu. Według odwołującego — niesłusznie.

Były błędy, ale...

W ofercie konsorcjum pojawiły się liczne błędy i uchybienia w stosunku do wymogów specyfikacji, dlatego, w opinii odwołującego, zamawiający naruszył zapis art. 89 ust. 1 p. 2 ustawy — Prawo zamówień publicznych, przywracając ją do przetargu. Podstawowe zarzuty to brak numeracji pojedynczych stron oraz paraf i pieczątek na niektórych dokumentach. Ponadto kontrahenci przygotowali fałszywe oświadczenie woli. Zgodnie z wymogami specyfikacji, w każdej ofercie powinno znaleźć się pismo informujące o liczbie stron katalogu. W wyniku błędnej numeracji dokument ujawniał nieprawdziwe dane.

...arbitrzy ich nie uznali

Zespół arbitrów oddalił odwołanie. W uzasadnieniu podał, iż uchybienia, jakich dopuściło się konsorcjum, przygotowując ofertę, w świetle przepisów ustawy p.z.p. nie mogą być traktowane jako treść oferty, ale jej forma i zawartość. Wobec takich założeń zarzut wobec zamawiającego nie jest zasadny. Ponadto brak paraf i pieczątek na poszczególnych dokumentach, chociaż narzuconych w specyfikacji, zdaniem arbitrów nie wchodzi w zakres jej wymogów. Konsorcjum prawdopodobnie zostanie wybrane przez zamawiającego na wykonawcę — jego oferta jako jedyna nie została odrzucona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Nowicka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Konsorcjum nie wypadnie z gry