Czytasz dzięki

Konto firmowe nie jest obowiązkowe

opublikowano: 13-03-2013, 00:00

Usługi finansowe: Warto rozdzielić rachunki prywatne od firmowych, żeby uniknąć nadmiaru papierkowej roboty. W tym celu nie trzeba zakładać konta firmowego. Teoretycznie

Od kiedy weszła w życie ustawa deregulacyjna, przedsiębiorcy mają więcej pracy (o czym pisaliśmy niedawno). Teraz to, czy faktury opłacono, w jakiej części i kiedy ma określone konsekwencje podatkowe, włącznie z sankcjami. Dlatego księgowym i biurom rachunkowym nie wystarczy już przekazanie samych faktur i proszą przedsiębiorców o wyciągi z rachunku bankowego.

Zobacz więcej

KOnto firmowe nie jest obowiązkowe (FOT. MW)

Jednoosobowe firmy zwykle mają jedno konto do rozliczeń prywatnych i firmowych. Wykreślanie z wyciągów płatności nieistotnych dla rozliczeń podatkowych — zakupów spożywczych, czy nowej pary butów — to uciążliwe i czasochłonne zadanie.

Problemu można uniknąć rozdzielając na dwóch różnych kontach rachunki firmowe, które są istotne dla rozliczeń podatkowych, od prywatnych. Jednak przedsiębiorcy obawiają się kosztów związanych z prowadzeniem osobnego konta firmowego. Słusznie i niesłusznie. Bo konta firmowe rzeczywiście bywają znacznie droższe. Ale rachunek do rozliczeń firmowych wcale nie musi być kontem firmowym.

Nie ma obowiązku

Kwestia posiadania konta bankowego przez firmy pojawia się w art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r., o swobodzie działalności gospodarczej. Artykuł mówi o tym, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 tys. EUR przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Wynika z tego tyle, że przedsiębiorca musi mieć konto bankowe. Ale kto powiedział, że ma to być konto firmowe? Równie dobrze zapłacić można z rachunku osobistego.

— Żaden przepis nie statuuje obowiązku posiadania przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oddzielnego,innego niż osobisty, rachunku bankowego — mówi Kajetan Kujawiak, radca prawny, associate w kancelarii SSW Spaczyński Szczepaniak Wspólnicy. Obowiązek posiadania konta firmowego dotyczy osób prawnych.

— Osoby prawne (np. spółki z. o.o, spółki akcyjne), czy też ułomne osoby prawne (np. spółki jawne, komandytowe, czy komandytowo-akcyjne) mogą posiadać jedynie rachunek firmowy — przyznaje Kajetan Kujawiak.

— Czyli teoretycznie przedsiębiorca może korzystać z rachunku prywatnego do momentu, w którym nie prowadzi pełnej księgowości, a ta jest obowiązkowa przy obrocie rocznym przekraczającym 1,2 mln EUR — podsumowuje Mateusz Czerniawski z Banku Pocztowego.

Banki sobie poradziły

Niestety to tylko teoria. Banki znalazły sposób, żeby wskrzesić wymarły obowiązek posiadania konta firmowego również przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Trudno znaleźć bank, który w regulaminie rachunków dla klientów indywidualnych nie zobowiązuje klienta do dysponowania tym rachunkiem jedynie w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Taki zapis stosuje m.in. mBank, Deutsche Bank, Credit Agricole, ING, Meritum Bank. Ponadto w niektórych bankach systemy transakcyjne mają zablokowaną możliwość wykonywania przelewów do ZUS i US z kont prywatnych. FM Bank obsługuje tylko firmy, więc naturalnie można tam założyć wyłącznie konto firmowe.

Alior Bank przyznaje, że dla osób prowadzących działalność gospodarczą zastrzega konieczność założenia konta firmowego, a Idea Bank tłumaczy, że wymaga tego przy umowach kredytowych, a przy innych już niekoniecznie. Podobne rozwiązanie ma Millennium Bank.

— Osoba fizyczna prowadząca działalność może dokonywać przelewów do ZUS i US w ramach rachunku osobistego. Natomiast jeżeli ta sama osoba prowadząca działalność będzie chciała skorzystać z produktu skierowanego do firm (kredyt, leasing, faktoring itp), konieczne będzie założenie rachunku firmowego. Wszystkie produkty Banku Millennium skierowane do firm wymagają posiadania konta firmowego — słyszymy w biurze prasowym.

Bank Pocztowy przyznaje, że teoretycznie Pocztowe Konto Standard skierowane do klientów indywidualnych mogą założyć przedsiębiorcy jako osoby fizyczne i wykorzystywać je do operacji firmowych. Ale nie robią tego. — Decydują się na Pocztowe Konto Firmowe. Tylko w tym przypadku mogą skorzystać z produktów dedykowanych dla ich działalności — mówi Mateusz Czerniawski.

Teoria a praktyka

Teoretycznie przedsiębiorcy mogą więc posiadać dwa rachunki osobiste w różnych bankach, z których jeden służyłby wyłącznie do rozliczeń biznesowych, a drugi do prywatnych, co pozwoliłoby uniknąć formalności związanych z wejściem w życie ustawy deregulacyjnej. To mogłoby być najtańsze rozwiązanie. Jednak w praktyce znalezienie banku, który nie zastrzega, że konta osobiste nie mogą być wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności, może się okazać bardzo trudne. Taki chwyt jest dozwolony.

— Niewątpliwie umowa między bankiem a osobą fizyczną może zakazywać wykorzystania konta osobistego przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej przez niego działalności — mówi Edgar Drozdowski, aplikant radcowski w Kancelarii Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy.

Inna kwestia, jakie mogą być konsekwencje niezastosowania się do tej wytycznej. I czy banki są w stanie śledzić każdą osobę fizyczną, która wykorzystuje konto niezgodnie z umową. — Konsekwencją używania konta osobistego niezgodnie z umową może być jedynie wypowiedzenie umowy ze strony banku — twierdzi Edgar Drozdowski.

— Trudno sobie jednak wyobrazić, że bank wypowiada z takiego powodu umowę, tracąc klienta posiadającego przepływy pieniężne, którymi jest najbardziej zainteresowany — zauważa Kajetan Kujawiak.

Znacznie lepszą opcją niż wykreślanie płatności za prywatne zakupy z jednego wyciągu może być także posiadanie konta firmowego i osobistego. Fakt, opłaty za konta firmowe bywają wygórowane, ale nie zawsze. I może takie konta mają też jakieś zalety? O tym w kolejnym artykule.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane