Kontrakty na Nasdaq pozostają w tyle

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-12-2021, 13:48

Przed rozpoczęciem poniedziałkowej sesji na rynku kasowym Wall Street rośnie wycena kontraktów terminowych na indeksy reprezentujące tradycyjne sektory gospodarki, w tyle zostają za to futures na Nasdaq.

fot. Bloomberg

Po weekendzie poprawiły się nieco nastroje inwestorów wsparte uspokajającymi informacjami dotyczącymi nowego wariantu koronawirusa. Eksperci przestrzegają bowiem przed popadaniem w panikę, gdyż brakuje jeszcze wyraźnych dowodów na większe ryzyko związane z Omikronem. Wiemy na razie, że jest bardziej zaraźliwy niż odmiana Delta, ale jeszcze nie znamy czy wywołuje groźniejsze skutki chorobowe niż poprzednik.

Uwagę handlujących po tych uspokajających komentarzach ponownie przykuwają spółki uzależnione od otwarcia gospodarki takie jak linie lotnicze czy turystyczne. Drożejąca mocno ropa wspiera również przedstawicieli branży energetyczno-paliwowej. W przedesyjnym handlu dobrze prezentują się też udziały koncernów przemysłowych.

Prognozy dla gospodarki nie są jednak jasne, a z uwagi na nieprzewidywalność związaną z Omikronem w piątek bank Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu amerykańskiego PKB do 3,8 proc. w 2022 r.

Wśród przyczyn pogorszenia sentymentu w sektorze technologicznym wymienia się m.in. przecenę papierów koncernu NVidia, po tym jak zablokowała wartą 80 mld USD transakcję brytyjskiej firmy Arm.

W dół idą też notowania papierów takich gigantów jak AMD, Qualcomm oraz Microsoft i Alphabet, Meta oraz Amazon i Tesla.

Około godziny 13:35 kontrakty na indeks DJ IA rosły o 0,64 proc., na wskaźnik S&P500 o 0,25 proc. Nasdaq zniżkował natomiast o 0,43 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane