Kontrakty w mocnej zieleni

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-05-2022, 13:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Słaby finisz poniedziałkowej sesji w USA, kiedy to tylko indeks największych amerykańskich blue chipów mógł pochwalić się – choć jedynie symbolicznym – zyskiem, potwierdził, że inwestorzy nadal tkwią w okowach obaw o bardzo prawdopodobne pogorszenie się koniunktury gospodarczej w obliczu wysokiej inflacji.

Mark Kauzlarich/Bloomberg

Dzisiaj jednak zauważyć można znaczną poprawę nastrojów, choć być może to jedynie próba odreagowania ostatnich przecen, a nie zapowiedź podjęcia działań w celu trwalszej zmiany tendencji na giełdzie. Na razie jednak cieszymy się z mocno zielonych odcieni kontraktów terminowych na trzy główne indeksy, co daje nadzieję na przynajmniej wzrostowe otwarcie sesji na rynku kasowym.

Na około dwie godziny przed pierwszym dzwonkiem kontrakty na wskaźnik DJ IA rosły o 1,34 proc. Futures na indeks S&P500 zwyżkowały o 1,62 proc., zaś na technologiczny Nasdaq drożały o 2,08 proc.

W dzisiejszym kalendarium danych makro przewidziano kilka dosyć istotnych odczytów. Dwa najważniejsze to wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w kwietniu. Co prawda w obu przypadkach oczekuje się dodatnich zmian, ale jednak spowolnienia dynamiki wzrostu względem marcowych odczytów.

Oprócz tego opublikowane mają też być dane o zmianie zapasów niesprzedanych towarów, indeks rynku nieruchomości oraz cotygodniowy odczyt dotyczący zmiany zapasów paliw i ropy.

Przewidziane są też wystąpienia aż czterech przedstawicieli amerykańskich władz monetarnych, w tym nowego-starego przewodniczącego Fed Jerome Powella, który w zeszłym tygodniu ponownie został wybrany na to stanowisko.

W przedsesyjnym handlu sporym zainteresowaniem cieszą się udziały Citigroup. Aprecjacja momentami sięga około 5 proc. i jest zasługą informacji o zwiększeniu zaangażowania w bank o 3 mld USD w I kw. przez wehikuł inwestycyjny Berkshire Hathaway należący do legendarnego inwestora-miliardera, Warrena Buffetta.

Drożeją akcje Home Depot, po tym jak jeden z czołowych detalistów podwyższył całoroczną prognozę sprzedaży i popytu na materiały i sprzęt do urządzania domów.

Również podniesienie prognozy stoi za mocną zwyżką papierów United Airlines Holdings, lotniczego giganta, który spodziewa się odrodzenia boomu na podróże samolotami.

Na południe za to podąża kurs papierów Walmartu. Operator największej na świecie sieci supermarketów rozczarował obniżeniem projekcji finansowej i redukcją marż, którym szkodzi wzrost kosztów.

Na rynku surowcowym w górę idą notowania ropy i złota, choć zwyżki są mało spektakularne. Osłabia się nieco dolar, zaś rentowność benchmarkowych 10-letnich amerykańskich obligacji podskoczyła nieznacznie, o 3 punkty bazowe do 2,91 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane