Korea Południowa miała rekordowy eksport

opublikowano: 02-10-2017, 07:52
aktualizacja: 02-10-2017, 07:56

We wrześniu południowokoreański eksport wzrósł 11. miesiąc z rzędu.

W ubiegłym miesiącu południowokoreański eksport sięgnął 55,1 mld USD i był aż o 35 proc. wyższy niż rok wcześniej. Mediana prognoz szacowała wzrost na 25 proc. Import wzrósł o 21,7 proc. wobec oczekiwanych 20,6 proc. Nadwyżka handlowa Korei Południowej sięgnęła 13,8 mld USD i była rekordowo wysoka. 

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Ministerstwo Handlu podkreśla, że eksport wzrósł we wszystkich 13 głównych sektorach. Spodziewa się jego niższej dynamiki w październiku, co ma wynikać z działań banków centralnych zmierzających do zredukowania stymulacji. Niższą dynamikę eksportu ma spowodować także mniejsza liczba dni pracy w czwartym kwartale tego roku niż w poprzednim.

- Dostawy statków wpłynęły na całkowitą wartość eksportu – skomentował Stephen Lee, ekonomista Meritz Securities. – Wzrost eksportu spowolni do wartości jednocyfrowej w czwartym kwartale – prognozuje.

Jeong Wonil, ekonomista Yuanta Securities Korea podkreśla, że choć eksport był rekordowy we wrześniu, było to oczekiwane w związku z wysokim popytem na półprzewodniki, a także z powodu efektu niskiej bazy cen paliw rok wcześniej.

- Południowokoreański eksport będzie prawdopodobnie dobry do końca roku, ale utrzymanie się silnego cyklu branży półprzewodnikowej w 2018 roku wydaje się dość niepewne  - zauważył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Korea Południowa miała rekordowy eksport