Korekta boczna na rynku eurodolara

Radosław Wierzbicki NOBLE Markets
opublikowano: 28-02-2012, 10:08

We wtorek rynek eurodolara znalazł się w konsolidacji. Inwestorzy czekają do środy, kiedy to Europejski Bank Centralny zaoferuje 3-letnie pożyczki bankom europejskim, a Ben Bernanke przedstawi raport z polityki monetarnej przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów.

Rynek eurodolara po utworzeniu piątkowego szczytu na poziomie 1,3486 USD skierował się na południe i utworzył przeciwległe ekstremum na poziomie 1,3365 USD (poziom konsolidacji z ubiegłego czwartku i piątku). Ponieważ nie udało się przebić wsparcia rynek ponownie skierował się na północ i znalazł się w trendzie bocznym. O godz. 8.30 czasu warszawskiego inwestorzy płacili za euro ok. 1,3233 USD. Większość inwestorów z decyzjami inwestycyjnymi może czekać do środy, kiedy na rynek będzie oddziaływać dużo więcej czynników, począwszy od zaoferowania europejskim bankom 3-letnich pożyczek w ramach LTRO, sprawozdania szefa Fed'u na temat polityki monetarnej czy decyzji ISDA w sprawie wypłacenia ubezpieczeń z tytułu CDSów. Dzisiaj wybicie z konsolidacji może być prawdopodobne, jeżeli Troika przedstawi negatywny raport w sprawie wdrażania zmian gospodarczych przez portugalski rząd. Wtedy Lizbona nie otrzyma czwartej transzy pomocy ratunkowej. Najbliższe wsparcie na rynku eurodolara znajduje się na poziomie 1,3365 USD. Z kolei opór znajduje się na kursie 1,3486 USD.

We wtorek kursy par euro-złoty i dolar-złoty powinny zachowywać się stabilnie, ponieważ na głównym rynku trwa konsolidacja. Pierwsze wsparcie na rynku dolar-złoty znajduje się na poziomie 3,0867 PLN. Na rynku euro-złoty jest to analogiczny poziom 4,1552 PLN. O godz. 8.30 inwestorzy płacili za dolara ok. 3,0951 PLN oraz za euro ok. 4,1600 PLN.

We wtorek odbędzie się aukcja włoskich 5- i 10-letnich obligacji. Od początku 2012 roku rentowność włoskich 10-latek na rynku wtórnym znajduje się na coraz niższych poziomach. W drugiej połowie lutego zyskowność na tych instrumentach wynosi 5,44 - 5,54 proc. Warto zwrócić także uwagę na pokontrolne wystąpienie przedstawicieli Troiki, którzy przedstawią dzisiaj, czy rząd w Lizbonie rozpoczął wdrażanie oszczędności i różnych reform gospodarczych i strukturalnych, dzięki którym Portugalia otrzyma czwartą transzę pakietu pomocowego wartego 78 mld EUR. O godz. 14.30 zostaną opublikowane pierwsze we wtorek dane ze Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy poznają dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku, odczyt wskaźnika ceny domów S&P/Case-Shiller oraz indeksu zaufania konsumentów - Conference Board.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Wierzbicki NOBLE Markets

Polecane