Korekta nie powstrzymała wzrostu aktywów funduszy

Anna Borys
opublikowano: 13-03-2007, 00:00

Według danych z końca lutego aktywa towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) przekroczyły 107,7 mld zł. Przyrost nie imponujący, bo tylko 0,8-procentowy. To zdecydowanie mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy aktywa przekroczyły wreszcie magiczne 100 mld zł i osiągnęły 106,9 mld zł. Przyczyny hamowania wzrostu aktywów należy szukać na warszawskiej giełdzie. Właśnie tam fundusze lokują blisko 40 proc. aktywów. Główna fala wyprzedaży akcji podczas ostatniej korekty uderzyła w giełdę właśnie pod koniec lutego.

Mimo spadków cen akcji TFI mają nadal dodatni bilans. Może to świadczyć o tym, że właściciele jednostek funduszy nie wierzą w trwałe spadki na giełdzie. Nie wycofują masowo pieniędzy z funduszy akcyjnych, bo wierzą, że to tylko korekta. To dobry znak, ale trzeba być czujnym. Aktywa funduszy inwestycyjnych akcji krajowych wzrosły nieznacznie. Według szacunków Analiz Online, w lutym w tych funduszach było 21,39 mld zł, czyli tylko o 0,3 proc. więcej niż w styczniu. Miesiąc wcześniej aktywa wzrosły o ponad 10 proc.

Najszybciej, bo o 12,2 proc., rosła w lutym wartość aktywów netto funduszy akcji zagranicznych. Kapitał na nich zgromadzony przekroczył 2,5 mld zł. To już kolejny miesiąc rekordowych wzrostów. W styczniu ich wartość aktywów netto wzrosła o ponad 25 proc. Na pierwszy rzut oka może to dziwić. Przecież wyprzedaż — choć dotkliwa dla GPW — i tak w Polsce nie była tak wielka, jak na innych parkietach rozwijających się. Warto jednak zaznaczyć, że rośnie popularność funduszy zagranicznych, które nie są związane z rynkami wschodzącymi. Najlepszy przykład to Japonia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu