Korki kosztują nas 3,6 mld złotych

DI
07-03-2015, 15:12

Firma konsultingowa Deloitte sprawdziła koszt stania w korkach w największych polskich miastach. W sumie straciliśmy w zeszłym roku 3,6 mld złotych.

- Wszyscy pracujący i podróżujący do/z pracy transportem indywidualnym w 7 miastach tracili w korkach w 2014 r. 13,7 mln złotych dziennie, 300,7 mln złotych miesięcznie i ponad 3,6 mld złotych rocznie - czytamy w raporcie przygotowanym przez Deloitte i serwis mapowy Targeo.pl.

Koszt zakorkowanych miast wzrósł więc w porównaniu z 2013 r. o 5 proc., co w skali roku oznacza wzrost o 177,7 mln USD. 

Firma konsultingowa obliczyła też koszt korków dla przeciętnego kierowcy. Z wyliczeń wynika, że koszt ten wzrósł o 4,4 proc. i wynosił w zeszłym roku ponad 3 tys. złotych. Wzrost średnich wynagrodzeń i spadek cen paliw sprawiły jednak, że w ujęciu realnym koszt korków nieznacznie spadł. 

Kogo korki najbardziej biją po kieszeni? Zdecydowanie mieszkańców stolicy. Koszt na kierowcę w Warszawie wynosił ponad 3,7 tys. złotych.

Powodów do zadowolenia nie mają też kierowcy we Wrocławiu (3,5 tys. złotych), natomiast najlepiej spośród siedmiu badanych miast jest w Łodzi, gdzie koszt kształtuje się na poziomie 2,4 tys. złotych. Korki to jednak nie tylko same straty. 

- Skoro podatki pośrednie stanowią połowę ceny benzyny spalonej w korkach, to budżet państwa zarobił na korkach prawie 510 mln złotych w 2014 r. i dla budżetu był to spadek o ponad 3 mln w porównaniu z rokiem 2013 - podaje Deloitte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Korki kosztują nas 3,6 mld złotych