Korolec: będzie próba ograniczenia importu biomasy spoza UE

PAP
opublikowano: 19-02-2013, 08:14

W resorcie środowiska trwają prace nad założeniami do rozporządzenia opisującego kryteria biomasy spełniającej "zasady zrównoważonego rozwoju" - poinformował minister Marcin Korolec. Według niego nowe prawo ograniczyłoby import biomasy spoza UE.

"Dzisiejszy system (prawny - PAP) nie rozróżnia, skąd biomasa pochodzi, czy jest produkowana w kraju czy przypływa do nas zza oceanu (...) Z powodów ekonomicznych i środowiskowych jest absurdem, że dajemy (zielone - PAP) certyfikaty również za to, że palimy w kotłach łupinami orzechów kokosowych" - powiedział Korolec na spotkaniu z dziennikarzami.

"Poprosiłem o przygotowanie zespołu kryteriów, które opisywałyby, co jest biomasą, która wypełnia zasady zrównoważonego rozwoju, a co nie" - dodał. Według niego, resort środowiska przygotowałby takie założenia, a następnie przekazał ministerstwu gospodarki. "Resort gospodarki jest na takie rozwiązania otwarty" - podkreślił minister.

Zdaniem Korolca, wprowadzenie nowych zasad nie musiałoby się wiązać z nową ustawą. "To nie jest regulacja, która wymaga ustawy. Określenie co jest biomasą, a co nie, jest zawarte w rozporządzeniu ministra gospodarki (...) Może być tam również opisane, za co przysługuje zielony certyfikat " - dodał.

Szef resortu środowiska powiedział, że użycie określenia "zrównoważone kryteria biomasy" miałoby uniemożliwić np. import do Polski biomasy spoza UE, produkowanej np. ze słomy bądź łupin orzechów kokosowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane